В Україні на тлі війни проти РФ триває мобілізація. Усі громадяни країни чоловічої статі, які вважаються військовозобов’язаними, можуть піти захищати державу. Однак мобілізація в Україні не стосується заброньованих. Українців чекає, хто, втративши бронювання, буде мобілізованим після 1 січня.
Як інформує “УНІАН”, з’ясувалося, хто може отримати бронь від мобілізації – список вимог для компаній.
Нещодавно Кабмін продовжив чинне бронювання від мобілізації на один місяць. Цей термін спливає наприкінці лютого 2025-го. Ті компанії, які пройдуть перегляд на право звільняти своїх працівників від служби в ЗСУ, зможуть бронювати їх на 12 місяців.
Щоб отримати таке право, щорічні податки і збори компаній мають перевищувати півтора мільйона євро, а надходження в іноземній валюті – перевищувати суму в еквіваленті мільйонів євро на рік.
Крім того, важливо мати статус стратегічно важливого підприємства для економіки та громад, регулярно сплачувати ЄСВ і не бути боржником перед державою. Бронювання від мобілізації також доступне резидентам і тим, хто постачає мобільний зв’язок та інтернет.
Підприємства приватної форми власності, які забезпечили своїм співробітникам середню зарплату на рівні від 20 000 грн за останній квартал, регулярно сплачували податки та не мають заборгованостей, потрапляють до переліку тих, хто може розраховувати на бронь від мобілізації. Утім, останній пункт стосується всіх компаній.
Важливо пам’ятати, що до 28.02.2025 підприємства та організації, які визнані критично важливими, зобов’язані підтвердити цей статус, щоб мати можливість бронювати працівників.
Хто не може оформити бронь від мобілізації з 1 січня
Громадяни України, які не оновили дані, не перебувають на обліку в ТЦК, а також перебувають у розшуку, не можуть бути в списку тих, хто має право на бронь під час мобілізації в Україні.
Для того щоб працівника державних органів і тих підприємств, що визнані критично важливими, могли забронювати, він повинен мати зарплату мінімум 20 000 грн. Це правило не стосується тільки співробітників комунальної сфери або державних структур.
Існує 100% бронь від мобілізації – список тих, хто може її отримати не дуже довгий. Це стосується чиновників вищого корпусу, керівників організацій на рівні району та області, а також голови рад в областях, районах, селах і селищах.
Крім них, на привілей можуть розраховувати мери, члени нацради та бенефіціарні власники підприємств зі статусом критично важливого.
У звичайних робітників також є можливість отримати звільнення від служби, якщо вони:
працюють на паливно-енергетичних комплексах зі статусом критично важливого підприємства;
працюють в установах Організації Об’єднаних Націй спеціалізованого типу;
значаться працівниками технічного напряму в компанії, яка постачає послуги мобільного зв’язку та інтернету.
є представниками міжнародних організацій.
Крім того, на бронь, хоч і в обсязі 50% співробітників, можуть претендувати інші держслужбовці, працівники правоохоронних органів, пожежники і рятувальники.
Як перевірити бронь від мобілізації
Існує кілька способів самостійно перевірити, чи підлягаєте ви мобілізації. Так, повну та актуальну інформацію з цього питання можна отримати звернувшись до вашого територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Також можна дізнатися у свого роботодавця, чи оформляв він для вас бронь. Раніше компанії подавали списки до відповідних органів, а потім отримували відповідь – хто зі співробітників заброньований. Однак згідно з нововведенням, тепер процедура здійснюється тільки через портал “Дія”. Заявку розглядають протягом 72 годин. Якщо ж у роботодавця немає коду ЄДРПОУ або в “Дії” немає можливості сформувати список на бронювання, то його подають до держоргану, що ухвалював рішення про критичну важливість компанії, і вже його чиновники займаються питанням далі.
Якщо і третій спосіб – перевірити інформацію в застосунку “Резерв+”. Він покаже актуальні дані з реєстру, зокрема, чи є у людини відстрочка або бронь.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook