В Україні продовжується мобілізація в рамках військового стану, яке діє до 18 серпня. Юрист Вадим Заворотний назвав легальний спосіб виїзду чоловіків за кордон.
Більшість українських військовозобов’язаних не мають права залишати країну, де триває повномасштабна війна. Є категорії чоловіків, яким дозволено виїзд за кордон. Серед них ті, хто супроводжує родичів з інвалідністю.
Керуючий партнер адвокатської компанії DixiLex Вадим Заворотний повідомив, що виїхати з України, незважаючи на мобілізацію, мають право:
чоловіки, які мають дружину з інвалідністю;
громадяни, у яких один із батьків або батько дружини/чоловіка є інвалідом І або ІІ групи;
особи, які забезпечують постійний догляд за особами з інвалідністю І чи ІІ групи.
“Відповідна норма Правил не містить обмеження щодо групи інвалідності другої людини. А отже, виїзд за кордон з метою супроводу можливий за наявності у дружини (чоловіка) у тому числі ІІІ групи інвалідності”, – пояснив адвокат.
Чоловіки мають право залишити територію країни, щоб супроводжувати зазначені категорії громадян, лише за наявності оригіналів або нотаріально засвідчених копій документів, що підтверджують такі обставини. Це, зокрема, можуть бути свідоцтво про шлюб та документи, що підтверджують статус інвалідності.
“Якщо ви супроводжуєте своїх батьків або батьків чоловіка/дружини, якщо вони мають статус інваліда І або ІІ групи, крім документів на підтвердження інвалідності та родинних зв’язків, ще додатково потрібно надати документи на підтвердження спільного місця проживання з такими людьми. Зареєстроване/задеклароване місце проживання мають співпадати. Або потрібно надати акт встановлення факту здійснення догляду”, – цитує Заворотного РБК.
Документ складається не пізніше за п’ять днів з моменту звернення районною держадміністрацією, виконавчим органом міської, селищної чи сільської ради. Підставу для виїзду за кордон можна також підтвердити документами про отримання компенсації (надбавки) з догляду.
Особи, яких супроводжують за кордон чоловіки призовного віку, мають перебувати на консульському обліку. Супроводжуючі зобов’язані повернутися до України не пізніше повернення людини, якій вони допомагають.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook