«Пияк», «Катька-зубрилка» та «абиздошка»: батьків обурив літературний твір у підручнику для 2-го класу

Інформація з усіх шкільних предметів оновлюється, зосереджується на тому, що необхідно знати сучасним учням. Однак не всім подобаються такі трансформації.(Портал Всеосвіта).

Освіта – динамічне явище, воно змінюється разом із суспільством, відображає його потреби й навчає знанням, які знадобляться у сучасному світі. Цей вектор лежить в основі Нової Української Школи, яка насамперед базується на здобутті практичних навичок, тобто на тому, що дасть найповніше уявлення про реальні життєві ситуації й допоможе прийняти виклики дорослого життя.

Навчальна програма також зазнає змін: інформація з усіх шкільних предметів оновлюється, її виклад зосереджується на тому, що насамперед необхідно знати поколінню, яке підростає. Однак не всім подобаються такі трансформації.

Нещодавно у соцмережі фейсбук з’явилася публікація мами семирічної дитини – про те, що літературні твори, надруковані у підручнику для другокласників, містять зайву інформацію для малечі. Анастасії Шевченко не сподобався твір української письменниці Марини Павленко «Миколчині історії», де авторка вживає такі слова як «Катька-зубрилка», «пияк», «абиздошка» та фрази «жорстокі дитячі ігри з псом».

Я не розумію, що та Марина курила, коли то все писала для дітей, і що курили ті, хто дозволив друкувати ту всю маячню у підручниках для дітей. Поясніть мені, як я маю пояснити своїй семирічній дитині: 1) хто така Катька-зубрилка, чому та Катька зубрилка, чому можна казати на дитину Катька і чому вона не Катруся, Катя, Катерина? Чому діти мають право давати прізвиська іншим дітям?; 2) що таке «суміш бульдога з носорогом» і як це пояснити дитині? Так і сказати: «Це дитина носорога і бульдога»?; 3) що таке «абиздошка»? Мені 40 років, і я не знаю, що це таке: 4) як мені пояснити дитині, хто такий «вітчим-пияк», хто такий «вітчим» і чому він «пияк» і хто такий «пияк»?; 5) Що таке «жорстокі дитячі ігри з псом»? А це як пояснити?

Шановні, невже в нашій державі немає нормальних дитячих оповідань, невже серед усього мотлоху недописак дітям потрібно обирати саме це? Це програма 2-го класу? Чому дійсно гарні твори, вірші, оповідання ми ріжемо, а якісь марення хворої подаємо дітям для обмірковування?

Читайте також  Перемогу на Всеукраїнській олімпіаді здобув юний математик із Пійла

Пост викликав неоднозначну реакцію серед користувачів. Деякі назвали це гіпертрофованою реакцією батьків на пустому місці, адже навчальна програма 2-го класу відповідає не лише рівню розвитку дітей, але й відображає реалії життя.

Так, український письменник, перекладач та освітній експерт Остап Українець на своїй сторінці у фейсбуці зазначив, що, обравши таку позицію, батьки фактично залишають дітей зі світом напризволяще:

Ніхто не обманює себе більше, ніж батьки і вчителі, котрі вважають, що «школа має навчати розумному, доброму і вічному, а поганому навчать і без нас». Ця позиція зазвичай означає, що подана в школі інформація має бути випещеною і заквітчаною, не ставити дитину перед серйозними проблемами, не змушувати її самостійно шукати вихід з етичних колізій, не ставити проблемних питань, з якими вона сама зіткнеться.

На думку Українця, пост Анастасії Шевченко – просто частковий випадок вкрай поширеної позиції казкового дурня: якщо не думати про погане, то погане й не станеться.

Це мати страшний вигляд. Це виглядає як люди, котрі мають підготувати дітей до решти їхнього життя, буквально залишають їх зі світом напризволяще. Стають не провідниками у масив інформації і колізій сучасного світу, а безглуздими греблями, котрі якогось біса пробують загатити реальність і протестують проти книжок, які розповідають дітям про неповні сім’ї, інвалідність, хвороби, самопізнання чи сексуальність, бо дітям таке знати не можна. Не від дорослих. Інформацію вони мають засвоїти десь-інде, в якомусь невідомому лімінальному просторі, в який, як відомо, потрапляють діти, коли виходять зі школи. Все погане, що є в світі, діти мають засвоїти самостійно, на дозвіллі. Від дорослих діти мають перейняти лише все хороше і букет стереотипів, який надалі змусить їх ненавидіти ближніх просто за те, ким вони є, – написав експерт.

Він додав, що купа людей граються в гіперопіку навіть не через любов до дітей, а через любов до радянської педагогіки і максим про те, чим має займатись освіта:

Читайте також  Завтра до Івано-Франківська приїде Міністр освіти

Освіта має розповідати, що ми живемо в досконалому та безпроблемному світі соціалізму з людським обличчям, а хто пробує говорити про цей світ критично – ворог нашого ідеального суспільства. Принаймні, так виглядає.

Думку Остапа Українця підтримав й освітній експерт Віктор Громовий:

Поки ми тут сміємось над шедеврами управлінської культури, батьківська громадськість «б’є в усі дзвони». Якщо раніше непродвинуті батьки принаймні соромились свого невігластва, то тепер їм сказали: ви «гегемон» (клієнт, замовник!), а вони – надавачі (прислуга, обслуговчий персонал закладу з догляду за дітьми) освітніх послуг. А у сфері послуг «клієнт завжди правий».

Однак знайшлись і ті, хто погодився з публікацією Анастасії Шевченко й обурився літературним твором, рекомендованим другокласникам для читання. Вчителька біології Ольга Халепа вважає, що дітям 6-10 років не потрібно вкладати у голови реалії дорослого життя:

Нехай вірить у казку, у диво, у чарівність першого снігу, у те, що вона Принцеса, а він – Супергерой. Навіщо їм знати, що вітчим – це погано (до речі, ви вже їм брешете), що люди займаються сексом і є дяді-збоченці? Ви дійсно хочете цих реалій життя в голові семи-десятирічної дитини?

На думку Халепи, дітей дійсно потрібно вчити певним моментам життя, але через добрі, зрозумілі образи:

Наприклад, я читала своїм дітям, а згодом і писала у своїх творах про двох подруг: Черепаху та Ондатру, які посварилися через заздрість, а згодом дуже від того страждали; про дівчинку, яка погодилася на те, щоб пройти випробування заради своїх друзів – морських свинок; про хлопчика, який переборов свій страх і навчився їздити на велосипеді; про друзів, які разом знаходять вихід з будь-яких життєвих ситуацій.

Таких авторів з подібними історіями в нашій країні безліч – було і є. Невже немає з чого обрати? А ще раніше ми з вами, теж вчилися на оповіданнях та казках, де так само діти зіштовхуватися зі страхами, заздрістю, були неввічливими, з хуліганством тощо. Твори вчили дітей, як правильно себе поводити, як жити за моральними правилами, згідно з совістю. Вони теж вчили про реалії життя, але ті, які будуть зрозумілі учням 1-4 класів.

Читайте також  «Скажені» батьки – головний біль і стихійне лихо для будь-якого вчителя

Вчителька додала, що дитина, зранку вдягаючи наплічник, іде до школи, «де б мали сіяти в її голові добре та вічне, а там постійно згорьовані від тиску адміністрації та бюрократії, від малої зарплати та неповаги суспільства вчителі»:

Там діти чують внутрішні конфлікти в колективі та з батьками, там абиздошки у підручниках і виборчі перегони – одразу у стінах школи. А за вікном карантин, маски та локдаун, а на Сході війна, а під час виховних заходів переважне відзначення дат аварій, катастроф, воєн, битв, революцій, депортацій, голокостів та знищення. Вийти б до друзів погуляти, але там такі ж виховані на реаліях діти, і постійний, яскравий, соковитий у своїх проявах булінг. Швидше додому, але там турботлива мама, яка хоче пояснити дитині, хто такий тиран-вітчим, як знущаються з домашніх тварин садисти, що таке сексуальні збочення та які бувають маніяки.

Ольга Халепа наголосила: у такий спосіб сьогоднішні реалісти отримають суспільство вихованих ними людей: без казки в голові, без дива в душі, без добра в серці, без співчуття, без доброзичливості.

А освітянка Ірина Данчук у коментарях акцентувала на тому, що прізвисько «Катька-зубрилка» демонструє дітям: булінг – це нормально:

Попри базову солідарність із виховними обов’язковими моментами, «Катька-зубрилка» – це булінг. Це продовження соцреалій, де кожен мав обов’язкове прізвисько принизливого характеру. Навіть якщо героїня має повчальний характер, вважаю, що використання в тексті подібних нагадувань це не виправдовує.

Шановні освітяни, а що думаєте про це ви? Чи погоджуєтесь ви з думкою Анастасії Шевченко щодо недоцільності певних літературних творів для дітей? Чи, навпаки, вважаєте, що освіта – зокрема й початкова – має бути максимально наближеною до життєвих реалій? Поділіться своїми думками у коментарях.

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

РЕКЛАМА:

Джерело.