Велика або Страсна п’ятниця – п’ятниця напередодні Великодня – найважчий і складний для віруючих християн день, коли згадується про суд, розп’яття і стpaждання Господа Ісуса Христа. Згідно давнім народним і церковним традиціям існують певні заборони і прикмети Страсної п’ятниці.
Протягом усього Великого посту, якого 40 днів дотримуються християни, віруючі намагаються бути стриманими в усьому: в їжі, поведінці, думках і діях своїх, очищають тіло і дyшу. Найважчими днями всій підготовки до Великодня, Воскресіння Господнього, днями особливої скорботи і найсуворішого утримання вважається Страсний тиждень або Страсна седмиця – останній тиждень Великого посту.
У Страсний тиждень християни згадують страждання Ісуса перед розп’яттям – Пристрасті. А найскорботніший день на Страсний тиждень – Страсна п’ятниця. Дізнайтеся, що відповідно до церковних традицій відбувається в Страсну п’ятницю в церкві і як ставилися до цього дня в народі.
Головний обряд Страсної п’ятниці – винос плащаниці в церкві – символічне полотно, яким був накритий Ісус після того, як його зняли з Хреста.
Страсна п’ятниця – єдиний день в році, коли не правлять в храмі службу, служіння проходить ввечері.
До виносу плащаниці віруючі нічого не їдять, вечеряють після приходу з церкви пісними стравами, в основному овочевими, а багато хто не їдять нічого до Великодня або переходять лише на хліб і воду.
Всі плотські втіхи в цей день вважаються гріхом.
У цей день не можна займатися ніяким важкою працею: прибирати, прати, шити, в’язати, не бажано торкатися до гострих предметів.
Не бажано підстригати волосся, фарбувати, проводити будь-які косметичні процедури.
Не можна веселитися, святкувати дні народження, співати, слухати гучну музику, займатися сексом.
У деяких областях України саме в Страсну п’ятницю пекли паски. Вважалося, що п’ятничне тісто найвдаліше, і паски ніколи не розваляться. В інших же областях, навпаки, вважалося, що в п’ятницю паски пекти не можна.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook