Щорічно власники великих об’єктів нерухомості в Україні зобов’язані сплачувати податок на житлову площу, яка перевищує встановлені норми.
Цей вид оподаткування є значним джерелом поповнення місцевих бюджетів і регулюється лише на рівні місцевих рад, які можуть коригувати ставку з урахуванням типу нерухомості та її розташування.
Докладніше про те, скільки доведеться сплатити податок на нерухомість у 2025 році, інформує Урядовий портал.
Хто має сплачувати податок за квадратні метри?
Не всі власники житлової нерухомості підпадають під зобов’язання сплати податку на площу. Цей податок поширюється лише на власників житла, площа якого перевищує встановлені норми:
для квартир – понад 60 кв.
для приватних будинків – понад 120 кв.
для об’єктів житлової нерухомості різного типу, включаючи частки – понад 180 кв.
Так, податок сплачується лише за так звані “зайві” квадратні метри, що перевищують зазначені ліміти. Наприклад, якщо площа квартири становить 65 квадратних метрів, податок нараховується лише на 5 квадратів понад норму.
Ставка податку на нерухомість у 2025 році
Розмір податку на нерухомість у кожному конкретному випадку визначається залежно від мінімальної заробітної плати за попередній звітний рік.
Максимальна ставка становить 1,5% мінімальної зарплати за кожен зайвий квадратний метр. 2024 року мінімальна заробітна плата в Україні склала 8000 гривень, тому гранична ставка податку на 2025 рік становитиме 100,5 гривень за кожен квадратний метр (8000 х 1,5%).
Розрахунок податку у разі спільної власності
Цікаво відзначити, що якщо квартира оформлена на кількох власників, податок може не стягуватись. Наприклад, якщо нерухомість перебуває в рівних частках у чоловіка та дружини та площа квартири становить 65 квадратних метрів, то частка кожного власника — 32,5 квадратних метра, що нижче за поріг для оподаткування. Таким чином, за загальної площі, яка не перевищує 60 метрів на кожного власника, податок не стягується.
Звільнення від податку для об’єктів у зоні бойових дій та окупації
Від податку на нерухомість звільнено фізичних осіб, чиї об’єкти нерухомості:
втратили придатність до проживання через руйнування, викликаних військовими діями;
знаходяться на територіях, де зараз ведуться бойові дії або бойові дії нещодавно завершилися;
розташовані в зонах тимчасової окупації або на теренах, які були окуповані Росією.
Штрафи за невчасну сплату
Дуже важливо своєчасно сплачувати податок на нерухомість, оскільки за прострочення передбачено штрафні санкції. У разі затримки платежу до 30 днів нараховується штраф у розмірі 10% суми податку. Якщо затримка перевищує місяць, штраф зростає до 20%.
Ці заходи стимулюють власників вчасно виконувати свої податкові зобов’язання, особливо з огляду на те, що кошти від податку йдуть на підтримку місцевих бюджетів, які, своєю чергою, спрямовують їх на розвиток інфраструктури, соціальних та комунальних програм, включаючи відновлення об’єктів на постраждалих територіях.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook