Перші чорниці — наче золото. За день збирачі ягід заробляють понад 100 доларів

Перші чорниці — наче золото. За день збирачі ягід заробляють понад 100 доларів

Перші чорниці — наче золото. За день збирачі ягід заробляють понад 100 доларів

/storage/2019/07/08/image/md_dX1V_-18081.png

 

Знайомимося. 28-річну жінку звати Уляна, живе у селі Стримба Надвірнянського району. Чорниці збирає з п’ятирічного віку. Возить продавати до Івано-Франківська. Хотіла б продавати дорожче, та не може: треба дотримуватися “цінового етикету” збирачок — не піднімати й не опускати ціну більше ніж на 2 — 3 гривні.

“Скільки ж потрудитися треба коло тих яфин (так у Карпатах називають чорниці — Авт.) ! — каже старша пані, яка торгує поряд. — Ягоди самі в кобівку (кошик. — Авт.) не скачут!”

68-річна Василина Мохорук із Верховинщини розповідає: 10-літрове відро ягід швидше ніж за 2 — 2,5 години, не збереш.

За чорницями вирушають о 5.00, йдуть у гори більше як годину. Бо добрі чорничники є аж на висоті від 500 метрів.Збирають чорні ягоди чесницею — дерев’яним або металевим густим гребенем, позаду якого прикріплена коробочка. Ширина чесниці — від 30 до 50 сантиметрів, відстань між зубцями — 30 — 50 міліметрів, коробка вміщає від 2 до 5 літрів чорниць. Чесницею збирачі проводять по кущах, відтягують листочки вгору і “вичісують” дрібні ягоди до коробки.

Коштують чесниці 180 — 300 гривень, купують їх раз на 5 — 7 років. Ціна залежить від розміру та пружності дротів. Найпружніші, найгустіші й найбільші — найдорожчі, бо в таких чорниці не розлітаються.

За день людина в середньому може назбирати 20 — 30 літрів чорниць. Удома ягоди перебирають вручну. На 10-літрове відро витрачають 1,5 години. Так, робота справді копітка!

У райцентри або в область люди везуть продавати по три-чотири 10-літрові відра. Ціна за літр чорниць — 70 — 80 гривень, тож приблизна сума денного виторгу — 2100 — 3200 гривень.

Читайте також  “Мені було видіння” Карпатський мольфар “побачив” завершення війни в Україні: Коли це станеться (відео)

Від цієї суми, щоправда, треба відняти вартість проїзду в обидва боки, місця на ринку. Чимало збирачів здають ягоди оптом заготівельникам — від 35 гривень за кілограм.

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

РЕКЛАМА:

Джерело.