Українці, хто лишився без роботи, можуть розраховувати на допомогу від держави.
Держава виділила гроші, отримають ті, хто залишився без роботи
Станом на 1 листопада допомогу з безробіття отримують 41,9 тисяч українців, з яких 68% отримують підвищену виплату в 3600 гривень. У розробці також знаходиться новий законопроект, який має відновити довоєнні стандарти виплат та зняти обмеження, запроваджені під час воєнного стану. Про це повідомляє “Обозреватель”.
З 1 жовтня 2024 року Фонд збільшив мінімальну виплату з безробіття на 44%, довівши її до 3600 гривень.
Це рішення стосується окремих категорій громадян, серед яких люди без достатнього страхового стажу (менше 7 місяців протягом останнього року), особи з перерваним стажем понад сім місяців, а також внутрішньо переміщені особи, які втратили документи, що підтверджують їх страховий стаж.
На сьогодні 28,6 тисяч безробітних (68% від загальної кількості одержувачів допомоги) отримують підвищену виплату у розмірі 3600 гривень. Це становить 45% від мінімальної заробітної плати, яка зараз дорівнює 8000 гривень, що відповідає рекомендаціям Міжнародної організації праці (МОП) щодо розміру допомоги по безробіттю.
Перед ухваленням рішення про підвищення мінімальної допомоги обговорювалися два варіанти збільшення: до 3028 грн (на базі прожиткового мінімуму) або до 3600 грн (45% від мінімальної зарплати). У ході дебатів із роботодавцями та представниками профспілок було вирішено підтримати другий варіант, оскільки профспілки завжди виступають за підвищення соціальних стандартів.
Однак навіть після збільшення мінімальних виплат не всі безробітні одержують однакову суму. За даними Землянської, 1,8 тисяч осіб (4% від загальної кількості) отримують лише 1500 гривень щомісяця. Для 11,5 тисяч безробітних (28%) розмір допомоги розраховується з урахуванням їхньої попередньої заробітної плати.
Наталія Землянська також зазначила, що наразі триває розробка законопроекту, який має відновити довоєнні стандарти виплат з безробіття. З квітня 2022 р. через воєнний стан було запроваджено обмеження: максимальна тривалість отримання допомоги становить 90 календарних днів, а максимальний розмір виплат обмежений мінімальною заробітною платою.
Землянська підкреслила, що вже розпочалися дискусії щодо можливості повернення попередніх періодів виплат та зняття обмежень за їх розміром. За її словами, “пора повертати Фонду страхову функцію щодо виплат з безробіття”, хоча ця позиція не є однозначною і викликає суперечки серед експертів.
У майбутньому очікується розширення програми підтримки безробітних та підвищення мінімальних виплат відповідно до стандартів МОП. Також ймовірно, що новий законопроект відновить довоєнні правила, що покращить ситуацію для багатьох громадян, які втратили роботу.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook