Пpавила pадикально змiнюють, як тепер!
На коpдоні вже чeкають.
Деталі:
В Україні запускають нові правила перетину кордону, як тепер в’їжджатимуть до Шенгенської зони.
Нова система в’їзду/виїзду (EES) у рамках Шенгенської зони, розроблена після «брекзиту» Великобританії,
буде запущена 10 листопада на всіх зовнішніх кордонах ЄС, підтвердила комісар ЄС з внутрішніх справ Ілва Йоханссон. Про це повідомляє euronews.com.
«Цей момент нарешті настав. А колись здавалося, що цього ніколи не станеться», – заявила єврокомісар під час візиту в офіс eu-LISA в Таллінні, агентства ЄС, відповідального за IT-інфраструктуру, що лежить в основі EES. «Перевізники, оператори, вокзали, аеропорти – всі готуються до цього знаменного дня», – додала чиновник.
Запуск EES був запланований на 2022 рік, однак він неодноразово зривався через технічні проблеми та затримки з встановленням автоматизованих бар’єрів, які потрібно встановити на всіх міжнародних сухопутних, морських і повітряних кордонах Шенгенської зони.
Коли восени нова система реєстрації почне діяти, подорожуючі з країн, що не входять до ЄС, які в’їжджають у Шенгенську зону, будуть проходити прикордонний контроль «по-новому».
Хто зможе використовувати EES?
EES – це нова автоматизована система цифрового збору персональних даних, яку Європейський Союз використовуватиме для автоматичного контролю перетворення кордону громадянами країн, що не входять до ЄС, незалежно від того, потрібна їм віза для в’їзду в Шенген. Система замінить традиційне штампування паспортів.
Подорожуючі повинні будуть сканувати свої паспорти або інші проїзні документи в терміналі самообслуговування під час кожного перетворення зовнішнього кордону ЄС. Система не буде поширюватися на власників ВНЖ у країнах ЄС, а також на тих, хто має довгострокові візи.
Система буде реєструвати ім’я подорожуючого, його біометричні дані, дату та місце в’їзду і виїзду. Скани обличчя і відбитки пальців будуть зніматися тільки раз на три роки і будуть дійсні для кількох поїздок протягом цього періоду.
Система буде працювати при в’їзді в усі країни ЄС, крім Кіпру та Ірландії (там штампи ставитимуть як зазвичай), а також у чотирьох країнах Шенгенської зони, що не входять до ЄС: Ісландії, Ліхтенштейні, Норвегії та Швейцарії.
EES вводиться для посилення безпеки кордонів і виявлення подорожуючих, які перевищили термін перебування в просторі з 29 європейських держав по візі C (90 днів протягом 180-денного періоду).
«З допомогою EES ми будемо точно знати, хто в’їжджає в Шенгенську зону з іноземним паспортом», – зазначила Йоганссон.
«Ми будемо знати, чи не залишаються люди тут занадто довго, що дозволить протистояти нелегальній міграції. А завдяки біометричній ідентифікації, фотографіям і відбиткам пальців EES злочинцям, терористам чи російським шпигунам буде складніше використовувати підроблені паспорти», – підсумувала вона.
Колишні правила не заважали відстежувати час перебування людей у Шенгені, цим займалися прикордонники. А відбитки пальців у більшості випадків уже давно здаються при поданні документів на візу.
У Великобританії та інших країнах є побоювання, що EES може збільшити час проходження контролю на прикордонних пунктах.
У звіті, опублікованому некомерційною організацією Statewatch, різні країни скаржаться на нестачу часу на тестування нової системи до її запуску.
Французька влада буде здійснювати прикордонний контроль EES у британському порту Дувр, Євротунелі та на лінії Eurostar. Зараз Париж і Лондон працюють над тим, щоб мінімізувати вплив системи на прикордонні потоки та рух транспорту, але висловлюють занепокоєння з приводу можливого збільшення часу очікування.
Урядові агентства та представники туристичної галузі заявили, що EES, ймовірно, призведе до довгих черг на паромах, що слідують з Дувра в Кал.
Гай Опперман, представник міністерства транспорту Великобританії, пояснив, що протягом півроку схема буде працювати в режимі «м’якого запуску», що дозволить усунути «більшість черг і інших проблем».
Інші країни продовжують працювати над планами впровадження EES. Єврокомісія припустила, що систему доведеться впроваджувати поступово і гнучко, щоб уникнути тривалого очікування на кордонах.
Через кілька місяців після запуску EES буде введена «Європейська система інформації та авторизації для подорожей» (ETIAS).
Ці нововведення дозволять ЄС збирати інформацію про громадян понад 60 «безвізових» країн і територій до того, як вони прибудуть на зовнішні кордони Шенгенської зони. Потім таким подорожуючим потрібно буде отримати дозвіл на в’їзд після заповнення онлайн-форми.
Це повністю електронна система, аналогічна американській ESTA, призначена для посилення перевірок іноземних громадян з метою виявлення потенційних загроз.
Первісно планувалося, що ETIAS почне діяти з листопада 2023 року, але запуск був відкладений. Хоча точна дата не називається, раніше в Брюсселі вказувалося, що система почне працювати через п’ять-шість місяців після EES.
Можливо, буде період впровадження, коли вона буде поступово вводитися разом із системою в’їзду/виїзду.
Розмір збору за видачу дозволу складатиме 7 євро. Після схвалення заявки електронний дозвіл на поїздку буде прив’язаний до паспорта і буде діяти протягом трьох років.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook