Плюс 10 років тюрми міг би додати до своєї “скарбнички” Віктор Медведчук, якби він таки перетнув кордон і якби діяв новий законопроєкт, який нещодавно зареєстрували в Раді.
Понад 4,5 млн українців виїхали за кордон з початку війни. Це офіційні дані про легальне перетинання кордону. Скільки людей виїхали нелегально або до введення в дію указу Президента про воєнний стан, може стати відомо невдовзі.
Рада планує розглянути законопроєкт № 7265, яким хочуть ввести обов’язок повернутися в Україну упродовж 15 днів(з набрання чинності) або ж отримати кримінальну відповідальність – до 10 років тюрми – за невиконання обов’язку.
Інститут законодавчих ідей проаналізував законопроєкт.
Кого хочуть карати?
Повернутися мають усіх, хто виїхали за кордон – до і після 24 лютого. Обов’язок повернутися у 15-денний термін поширюється на:
осіб, які згідно з законом підлягають призову на військову службу під час мобілізації;
членів Кабінету Міністрів України;
керівників органів державної влади та їх заступників;
народних депутатів України;
сільських, селищних, міських голів;
працівників правоохоронних органів;
суддів;
прокурорів.
Важливо, що це стосуватиметься, не лише чоловіків, а й жінок. Наприклад, жінки-судді, депутатки, працівниці правоохоронних органів, прокурорки також мають повернутися в Україну.
Разом з тим, під визначення “працівник правоохоронного органу” можуть підпадати і технічні працівники правоохоронних органів, що є не зовсім доречним. Наприклад, формально обов’язок повернення в України може бути покладений на прибиральницю слідчого ізолятора.
Як каратимуть?
Від 5 до 10 років позбавлення волі загрожує тим, хто не повернеться в Україну упродовж 15 днів після набрання чинності закону. Це стосується і тих осіб, які виїхали нелегально, і тих, хто на момент оголошення воєнного стану вже були за кордоном.
Для цього нардепи пропонують ввести нову статтю до ЗУ “Про правовий режим воєнного стану” щодо обов’язку осіб, які перебувають за межами України, у разі введення в Україні або в окремих її місцевостях воєнного стану, за відсутності поважних причин повернутися в Україну.
Разом із тим вводиться нова стаття до Кримінального кодексу України – про кримінальну відповідальність за невиконання вимог закону щодо повернення в Україну після введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях.
Кого НЕ каратимуть?
Також парламентарі передбачили умови, коли особа може залишитися за кордоном.
Зокрема, до поважних причин перебування за кордоном віднесли:
заборону на виїзд з країни перебування;
стихійні лиха, катастрофи, аварії;
відрядження;
перебування на стаціонарному лікуванні;
інші обставини, які перешкоджають виїзду з країни перебування.
Однак цей перелік є неточним, а останній його пункт може трактуватися по-різному. Зокрема, під “інші обставини, які перешкоджають виїзду з країни перебування” для когось можуть підпадати різні причини: відсутність прямого авіасполучення, відсутність коштів на квиток, офіційна робота за кордоном та ін. В реальності ж “інші обставини” будуть визначатися правоохоронними органами на власний розсуд у кожному конкретному випадку, що містить корупційні ризики.
Рекомендуємо доопрацювати законопроєкт задля дотримання принципу юридичної визначеності та запобігання порушенню прав громадян.
Ще один варіант кримінальної відповідальності за незаконний перетин кордону пропонують депутати в законопроєкті № 7268.
Штрафи до 170 тис. грн або в’язниця
Законопроєкт передбачає кримінальну відповідальність за перетин кордону під час війни у будь-який спосіб поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, без документів або з підробленими документами:
85-170 тис. грн штрафу або від 3 до 5 років тюрми – у разі перетину кордону призовниками, тобто особами, які згідно з законом приписані до призовної дільниці;
5-10 років позбавлення волі – у разі перетину кордону під час війни військовослужбовцями та військовозобов’язаними, резервістами, які підлягають призову, а також особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
8-12 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади – за повторну спробу перетнути кордон або за вчинення порушення групою осіб чи службовою особою з використанням службового становища;
7-9 років позбавлення волі – за незаконне переправлення осіб через державний кордон під час війни або надзвичайного стану.
Нагадаємо, раніше депутати зареєстрували законопроєкт №7171, що передбачає позбавлення волі до 10 років за незаконний перетин кордону. Однак на практиці тут не працюватиме механізм повернення осіб, які вже за кордоном, адже кримінальний закон не має зворотної дії – автори мали передбачити відповідальність за перебування за кордоном або встановити обов’язок повернення. Це і зробили в вищезгаданому законопроєкті №7265.
Інститут законодавчих ідей продовжує аналізувати законодавство, прийняте під час війни і слідкувати, аби кожен закон був ще одним кроком на шляху до нашої перемоги.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook