У вас є авто, вільний вихідний та компанія, з якою приємно подорожувати, і ви теж думаєте куди поїхати відпочити недалеко від Івано-Франківська?
Поруч є багато маршрутів для одноденних поїздок, захопливих екскурсій та досліджень.
Про подорожі машиною та цікаві локації у маленьких містечках Галичини та Поділля розповідають франківці Андрій та Христя Гнатів, пишуть Версії з посиланням на Куфер.
Андрій та Христя планували цього року медовий місяць, та карантин змінив їхні плани. Тож пара почала подорожувати на авто Західною Україною. Вони подорожували вдвох, з сім’єю та з друзями, тож поради підходять для будь-якого відпочинку.
Маршрут: Івано-Франківськ — Коропець — Бучач — Микулинці — Теребовля — Чортків — Івано-Франківськ
Загальна відстань туди і назад: 290 км
За словами Андрія, цей маршрут досить комфортний, хоч дорога й місцями погана. Але оскільки між містечками невелика відстань, подорожувати зручно.
Що цікавого можна побачити на маршруті?
Коропець. Палац графа Бадені
Палац для графа Бадені, маршала Галицького сейму, звели за проєктом віденських архітекторів у стилі ренесансу у 1893-1906 роках. Під час Першої світової палац сильно пошкодили та пограбували, і сім’ї Бадені більше не вдалося його відновити. Його класичний стиль з бароковою ліпниною — справжня естетична насолода.
Бучач. Міська Ратуша та замок
«Це місто лежить на пагорбах. У ньому збереглося багато незвичайних будинків і, на відміну від великих міст, вони не забиті рекламою», — розказує Андрій.
Міська ратуша Бучача збудована у 1750-х архітектором Бернардом Меретином у стилі рококо, а скульптором був Іоан Пінзель (майстри, які працювали, зокрема, над собором святого Юра у Львові). Із зовнішніх робіт Пінзеля збереглися скульптурні групи чотирьох подвигів Геракла, але сьогодні там можна побачити їх копії. У ратуші працює історично-краєзнавчий музей, з якого можна піднятися на оглядовий майданчик.
Замок у Бучачі з XIV століття був грізним та великим укріпленням для міста. Зараз він вже майже зруйнований, але стоїть на пагорбі, з якого добре видно будинки та маленькі дворики містечка.
Микулинці. Замок та Палац графів Реїв
Микулинецький замок збудували в XVI столітті як оборонну фортецю. Коли потреби в обороні вже не було, він почав занепадати, а на сусідній ділянці збудували графський палац Потоцьких, що згодом став палацом Реїв. У замку зараз мешкає онучка служниці графині Юзефи Рей, а в палаці працює лікарня. Палац прикрашають чотири атланти, що тримають його на своїй спині, а також навколо посаджений дендропарк. Вони стоять один навпроти одного: красивий палац та руїни фортеці.
Теребовля. Міський замок-фортеця
Замок видно на пагорбі одразу, коли в’їжджаєш в місто. Він стоїть на валах давньоруського городища та фортеці князя Василя Ростиславовича. У XVII столітті Теребовлянський замок пережив облогу десятитисячного турецько-татарського війська. Проте за останні століття замок занепав. Тут можна замовити екскурсію та дізнатися всю його історію. Вхід для дорослих коштує 20 грн, екскурсія в групі до 10 людей — 100 грн.
Чортків. Домініканський костел.
Костел вперше збудували як частину оборонної системи Чорткова у 1610 році для монастиря домініканців, і розширили до сучасного вигляду у 1910 році. Він збудований у готичному стилі, прикрашений різьбленням та вітражною трояндою над головним входом. У неділю на службі можна послухати звучання органу.
«Костел може стати неймовірним символом міста. В контрасті з захованим у рекламі містом, костел зберіг свою автентичність», — каже Христя.
Напрямок: До Тустані
Маршрут: Івано-Франківськ — Болехів — Бубнище (Скелі Довбуша) — Стрий — Урич (Тустань) — Івано-Франківськ.
Загальна відстань туди і назад: 315 км
Що цікавого можна побачити на маршруті?
Урич. Місто-фортеця Тустань
Скелі є основою для міста-фортеці Тустань. Тут дуже розвинута інфраструктура: є хороша дорога до села, оглядовий майданчик та прокладені доріжки до скель, працює ярмарок з сувенірами. В музеї можна побачити відтворені 3D-моделі фортеці та дізнатися про побут бойків.
У липні тут проводять однойменний фестиваль української середньовічної культури з танцями, співами, лицарськими боями та кінними турнірами.
«Ми були тут в погану погоду. Але дощ і туман додають скелям своєї атмосфери. Тут красиво і в сонячну погоду, і в дощову», — каже Христя.
Бубнище. Скелі Довбуша
Це місце колись було язичницьким святилищем, а потім печери в скелях стали сховком для опришків. Зараз тут природний заповідник та місце для скелелазіння. На скелі можна вилізти по давно видовбаних у камені сходах, де відкривається вид на інші розкидані по лісу скелі. А можна пролізти крізь ущелину між двома скелями в Чистилище. Це чудове місце для пікніка.
«Якщо звернути на бокову доріжку, ти бачиш спочатку малий камінь, потім все більші і більші. Саме там займаються скелелазінням — там тихіше та менше людей. А коли вилазиш на скелю, переживаєш дуже сильні емоції», — каже Христя
Напрямок: До Городенки
Маршрут: Івано-Франківськ — Тлумач — Городенка — Гвіздець — Незвисько — Івано-Франківськ
Загальна відстань туди і назад: 180 км
Дорогу до Городенки за останній рік відремонтували і вона стала комфортнішою, але досі є місця, де їхати потрібно дуже акуратно.
Що цікавого можна побачити на маршруті?
Тлумацьке озеро
Красиве озеро в при в’їзді в місто. Тут можна влаштувати пікнік на сніданок, покататися на катамаранах чи байдарках, порибалити. Хоча зазвичай люди проїжджають через Тлумач і не помічають озера.
Городенка. Костел Непорочного Зачаття Діви Марії
Вважається, що костел став першим спільним проєктом архітектора Бернарда Меретина та скульптора Іоанна Пінзеля. В радянські часи тут було техучилище, і більшість робіт Пінзеля в той час спалили. Та біля костелу залишилася стела зі статуєю Діви Марії. На дзвіницях замість хрестів стоять хрестоподібні герби Потоцьких. До костелу прилягає будівля колись монастирських келій ордену театинців
«Там є дворик такий, наче з фільмів про Гаррі Поттера, дуже красивий», — розповідає Христя.
Гвіздець. Костел святого Антонія
Костел святого Антонія та монастир бернардинів збудували в теперішньому вигляді у 1730-х за фундації Софії Потоцької. Біля костелу збереглася дзвіниця у стилі пізнього бароко, яку прикрашають скульптурні композиції Діви Марії та ангелів. А перед костелом на стелі стоїть статуя святого Яна з Дуклі. Зараз костел закритий через занедбаний стан, але можна домовитися та потрапити всередину для фотосесії.
Незвисько. Міст на Луку
З великого залізного моста видно Дністер та схили каньйону. Можна зустріти захід сонця, простежити за життям села та побачити, як у річці купаються корови. У селі варять смачний сир і місцеві завжди порадять, де його можна купити.
Головна порада: шукайте нові місця
«Головне не боятися заїжджати в незнайомі місця. В нас дуже багато з’явилося вказівників по місту і по Україні. Коли ти бачиш табличку, можеш звернути і подивитися що там є. Не факт, що тобі зразу все сподобається. Але ми так знаходимо дуже цікаві місця», — радять Андрій та Христя.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook