Більше 100 грн за пачку: як зміняться ціна на сигарети у 2019 році

В Україні підвищили акцизи на сигарети на 20%. Курці відчують нововведення на своїх гаманцях вже за кілька місяців. Причому у 2019-му пачка сигарет подорожчає щонайменше на 4,7 грн.

Головне:

в цьому році акциз підвищать на 29%, це 4,7 грн на кожній пачці;

акциз підвищуватимуть щорічно, а вже за 5 років пачка коштуватиме мінімум 101 грн;

як засвідчила світова практика, підвищення акцизу на 10% призводить до зниження кількості курців на 5%;

Україна — країна з одними з найнижчих цін на сигарети.
Пачка подорожчає щонайменше на 4,7 грн

Поступово українці платитимуть за сигарети стільки ж, скільки і європейці. Подорожчання відбуватиметься поетапно. Цього року акциз збільшиться на 29%. Щоправда, це не означає, що пропорційно подорожчає кожна пачка. Так, мінімальне податкове навантаження на 1000 сигарет у 2019-му зросте з 773,2 до 1011,35 грн. Таким чином, якщо кілька місяців тому з кожної пачки сигарет із фільтром треба було заплатити в бюджет 15,4 грн, то вже влітку ця цифри збільшиться до 20,2 грн.

Тобто мінімальне податкове навантаження на пачку сигарет у 2019 році зросте на 4,7 грн. Ті сигарети, які, наприклад, зараз коштують 39 грн, з жовтня продаватимуться вже по 44 грн. І це за умови, що тютюнові компанії для утримання попиту не підвищуватимуть власний прибуток.
Акцизи підвищать у два етапи. Перший (на 20%) — з січня 2019 року — уже відбувся. Другий етап відбудеться у липні, тоді акциз зросте ще на 9%. У кіосках і магазинах цінники підвищать вже у квітні і жовтні. До моменту перегляду кінцевої ціни є певний запас “міцності”.

Варто зазначити, що перше подорожчання передбачене угодою з ЄС. Україна взяла на себе зобов’язання виконати директиву, яка передбачає до 2025 року підвищення акцизів щонайменше до рівня 90 євро за 1000 сигарет. Крім того, частка акцизу в кінцевій вартості має складати не менше 60%.

Читайте також  Під Києвом батьки залишили в авто 8-річну дочку: чоловік забрався в салон і пограбував дитину

Отже, згідно з новими правками, мінімальне навантаження на 1000 сигарет складе 3019,85 грн. Тобто 60,3 грн за одну пачку. І якщо при цьому виконати пропорцію співвідношення частки акцизу та інших складових ціни, вийде, що українці повинні будуть платити за пачку сигарет мінімум 101 грн. Причому це буде мінімальна ціна сигарет із фільтром.

Щороку акциз підвищуватимуть щонайменше на 20%, поки пачка не дійде до зазначеної ціни.
Важливо зазначити, що високі акцизи на сигарети — поширена практика в багатьох країнах. Більше того, нещодавно члени Євразійського економічного союзу (Білорусь, Казахстан, Вірменія, Киргизія, РФ) також ухвалили рішення поступово підвищити акцизи на сигарети до рівня 35 євро за 1000 сигарет з можливим відхиленням в будь-який бік не більше ніж на 20%.

На що вплинуть нові ціни

Найкращий спосіб скоротити кількість курців — підвищити податки, впевнені у Всесвітній організації охорони здоров’я. Згідно зі звітом, підвищення податкового навантаження на 10% призводить до скорочення кількості курців в країнах із низьким і середнім рівнем доходу на 5%.

В Україні ж результати підвищення виявився навіть більш значними. Лише за половину 2018 року кількість курців знизилася на 10%, при цьому акциз у минулому році зріс на 20%. Якщо вплив підвищення податкового навантаження на кількість продаваних сигарет збережеться, то в цьому році кількість курців може знизитися ще приблизно на 15%.
“Податки на тютюнові вироби є найефективнішим способом скорочення вживання тютюну, особливого серед молодих людей і незаможних верств населення. Підвищення податків, що викликає зростання цін на тютюнові вироби на 10%, призводить до зменшення споживання приблизно на 4% в країнах із високим рівнем доходів і до 5% в країнах із низьким і середнім рівнями доходів”, — заявляють у ВООЗ.

Читайте також  Підліток, який гостював на Прикарпатті, потрапив до реанімації через укус шершня

Незважаючи на це, високі ставки на тютюнові вироби використовують досить рідко. І Україна, навіть з урахуванням підвищень, що вже відбулися, залишається країною Європи з одними із найнижчих цін на тютюнові вироби.

“У нас зростання акцизів було за останні 10 років майже у 20 разів. Акцизна політика, здійснена в попередні роки, призвела до того, що за цей період на 20%, згідно з міжнародними дослідженнями, поширення куріння в Україні зменшилася”, — прокоментував ситуацію керівник українського центру контролю над тютюном Андрій Скіпальський.

Кожен п’ятий українець у віці 12 років і старше курить. При цьому 38% курять понад 20 років, свідчать дані опитування домогосподарств, проведеного Державною службою статистики. Серед дорослих чоловіків курить 43% осіб у віці 18-59 років і 23% осіб непрацездатного віку. Повідомили, що курять, 7% жінок у віці 18-58 років, а серед підлітків у віці 16-17 років курять 6% юнаків і 2% дівчат.

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

РЕКЛАМА:

Джерело.