Єдина помісна Церква: Стало відомо, що та коли зміниться для вірян

Українська держава вустами президента Петра Порошенка попросила Вселенського патріарха про надання автокефалії Українській Церкві. Які зміни принесе українським вірянам ця ініціатива та коли вона може втілитися в життя.


Що ініціював Петро Порошенко щодо Української Церкви?
Він звернувся до Вселенського патріарха (він же – Константинопольська православна церква, у світовому православному суспільстві церква і юрисдикція “першого за честю”, першого з настоятелів 14-ти незалежних (автокефальних) помісних церков) про надання автокефалії Українській Церкві.

Фактично автокефалія означає “вищість” УПЦ КП, ніж була досі, рівність її з іншими автокефальними православними церквами.

Директор центру суспільно-інформаційних технологій “Форум” Валерій Димов у коментарі сайту “24” нагадав, що в 1686 році Київську митрополію Константинопольського патріархату приєднали до Московського патріархату, коли Вселенський патріарх Діонісій IV та Священний Синод Константинопольської Церкви видали суперечливий томос про передачу Київської митрополії в юрисдикцію Московського патріархату. На переконання Валерія Димова, цей процес був незаконним, і центр православ’я з Києва до Москви перенесли за гроші.

Кому і навіщо потрібна єдина українська церква
На переконання самого Порошенка – власна церква у державі – атрибут незалежності як держави, так і церкви. Тому, хоч церква в Україні і відділена від держави, але питання це в першу чергу – політичне. Особливо з огляду на те, що Українська Церква з додатком “Московського патріархату”, по суті є підрозділом Російської Церкви.

З іншої сторони, як пояснив у коментарі сайту “24” експерт з релігійних питань, колишній священнослужитель Роман Мельниченко, для людей, які не надто близькі до Церкви, з наданням автокефалії Українській Церкві мало що зміниться. Для більш церковних людей, хто якимось чином послуговується церковними затребами – життя стане простішим. Наприклад, зараз не поодинокі випадки, коли церковнослужителі різних православних конфесій не визнають обряди один одного, вважаючи “не своє” хрещення чи відспівування покійного “не правильним”. Після того, як українська церква стане єдиною, канонічною, страх, що якось “не правильно” похрестив чи поховав – зникне.

Читайте також  На Прикарпатті діти крейдою намалювали на дорозі зебру (ФОТО)

Аналітик Сергій Фурса зауважив, що, на його думку, різні релігійні організації ставляться до вірян як до “великого ринку”. А оскільки в Україні 70% людей вважають себе віруючими і при цьому беруть участь у виборах, на результати яких через них впливають і “люди в рясах”, тому “абсолютно ненормально, що більшу частину ринку релігії контролює контора, яку очолює КГБшник, і яка безпосередньо підкоряється Кремлю”.

Що буде з чинними церковнослужителями
Для священнослужителів Київського патріархату Єдина Церква – буде велика радість. У випадку автокефалії – Київський патріархат отримає канонічний статус, що означає, що всі їхні таїнства, всі їхні священнослужителі – законні і благодатні. Тому все залишиться, як було, пояснив Роман Мельниченко. Нічого не треба переоформлювати, ніяких додаткових процедур. Просто вся структура Київського патріархату стане визнаною православним світом.

Що буде з майном церков
Все залишиться, як і було. Мельниченко нагадав – на рівні держави немає різниці, канонічна церква чи ні, головне – щоб вона була законно зареєстрована: має бути статут релігійної організації, тоді ця організація може діяти. Тому на рівні держави внутрішньоцерковні речі не впливають ні на статут, ні на реєстрацію, ні на майно релігійної організації.

Коли Єдина Українська Церква стане реальністю
Не скоро. Причина – відверте небажання Російської церкви надавати Українській церкві будь-якого незалежного статусу.

За словами Романа Мельниченка, доки Москва не даватиме прийняти томос (указ, декрет у деяких питаннях церковного устрою – “24”) про автокефалію – і в Стамбулі його не дадуть, Москва через Стамбул має тиск на Вселенського Патріарха, через турецьку владу, тим більше, що Москва дає гроші на утримання Константинополя. Тому з точки зору політики все дуже складно. Відтак процес надання автокефалії Українській Церкві може тривати і 10, і 20, і 50 років.

Читайте також  Втомився імітувати сповідь: Священик емоційно звернувся до вірян

“Коли церковні політики дійдуть згоди – тоді можемо сподіватися на вирішення проблеми “неєдиності” української церкви. Але це буде нелегко”, – констатував Роман Мельниченко.

Чому УПЦ РП проти Єдиної Української Церкви
Тому ж, чому взагалі Росія проти незалежної України. “Мижебратья”, окупований Крим та Донбас, російська мова як друга державна і контроль Росії над церквою в Україні – все це різні обличчя “русского міра”, а по суті – бажання кремлівського керівництва тримати Україну під контролем.

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

РЕКЛАМА:

Джерело.