Війна може не закінчиться у 2025 році, з’явився прогноз
Експерти Міжнародного валютного фонду оприлюднили негативний сценарій для України у разі інтенсивнішої війни. Сценарій припускає, що війна триватиме до середини 2026 року. Про це йдеться у Телеграм-каналі.
Негативний сценарій передбачає більш тривалу та інтенсивну війну та більш тривалий та інтенсивний шок для економіки, ніж базовий сценарій, який передбачає, що війна закінчиться у четвертому кварталі 2025 року.
Загальний дефіцит зовнішнього фінансування в негативному сценарії становить 177,2 млрд. доларів у порівнянні зі 148 млрд. доларів у базовому сценарії. Прогнози основних макроекономічних змінних для цього сценарію помітно гірші, ніж у базовому сценарії, і мають на увазі скорочення реального ВВП з подальшим повільним відновленням та більш високу та стійку інфляцію.
Сценарій передбачає, що шок почнеться в першому кварталі 2025 року і чинитиме сильний вплив на настрої компаній і домогосподарств, а також на темпи повернення мігрантів і спричинить подальші масштабні пошкодження енергетичної інфраструктури та відключення електроенергії в порівнянні з базовим сценарієм.
В результаті реальне зростання ВВП буде слабшим, ніж у базовому сценарії, тобто -2,5% у 2025 році (порівняно з 2,5-3,5% у базовому сценарії).
Високі потреби в обороні та слабкіша економічна активність призведуть до подальшого зростання дефіциту бюджету в 2025-2026 роках. Дисбаланс на валютному ринку знову з’явиться і, як очікується, збережеться більш тривалий час, враховуючи найгірші показники експорту.
Подальше відновлення виробництва буде більш стриманим, ніж у базовому сценарії, враховуючи ще більші збитки основного капіталу та погіршення динаміки робочої сили, а також послаблення балансів, внаслідок чого виробництво залишатиметься нижчим за довоєнний рівень протягом тривалого часу.
Поточний негативний сценарій передбачає деяке зближення з базовим рівнем у середньостроковій перспективі, яка підтримується якорем вступу до ЄС, потоками зворотної міграції та приватними інвестиціями.
“Загалом широкомасштабні обговорення з владою планів дій у надзвичайних ситуаціях під час шостого огляду підтверджують, що програма залишається надійною навіть у разі такого негативного сценарію.
Дуже сильні політичні зобов’язання влади та послужний список, а також оновлені гарантії фінансування від міжнародних партнерів та очікуване полегшення боргового тягаря, що вселяє впевненість у тому, що навіть у цьому оновленому негативному сценарії цілі програми з підтримки макроекономічної та фінансової стабільності, відновлення стійкості боргу та забезпечення зовнішньої життєздатності може бути досягнуто”, – зазначають експерти МВФ.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook