“Моссад” і “Немезіда”: як Ізраїль та Вірменія мстили катам своїх народів і чи зможе повторити це Україна?

Розповідаємо про спеціальні організації, головне завдання яких – помста ворогам за звірства.

“Правоохоронці мають поіменний список російських військових, які чинили звірства в Бучі”, — заявив міністр внутрішніх справ Денис Монастирський. Українці вважають: ці нелюди, які вчиняли звірства на Київщині та в інших регіонах України, повинні отримати найсуворіше покарання. А яка світова практика помсти за звірства?

— У ХХ столітті вірмени створили першу організацію, що займалась помстою, — розповідає Андрій Козицький, доцент Львівського національного університету імені І. Франка, кандидат історичних наук. — Це сталося після того, як у 1915 — 1918 роках Османська Туреччина вчинила геноцид вірменського народу. Коли Вірменія здобула незалежність, там було створено організацію “Немезіда” (на честь богині помсти), яка фінансувалася завдяки доброчинним внескам. Гроші переказували з усього світу — для того, щоб покарати винних. Коли було зібрано достатньо коштів, створили бойові підрозділи.

— I чим вони займалися?

— Вірмени вистежували турецьких чиновників, генералів, міністрів, які після розпаду Османської імперії виїхали в інші країни. Представники “Немезіди” вбили декілька десятків таких осіб…

У 1922 році в Берліні, після однієї з таких операцій, у руки німецької поліції потрапив Соґомон Тейлірян, який застрелив колишнього великого візира Мехмета Талаата-пашу. Проте суд взяв до відома, що підсудний убив особу, яка була винна у геноциді. На засіданнях були заслухані свідчення людей. У результаті Соґомона Тейліряна визнали невинним і звільнили.

— А коли свою діяльність у схожому напрямі розпочав ізраїльський “Моссад”?

— “Моссад” виник у тридцятих роках минулого століття. Спочатку ця організація допомагала нелегальному переселенню євреїв із Європи до Палестини, а після проголошення незалежності Ізраїлю “Моссад” став розвідувальною службою країни з широкими функціями. Зокрема, саме її працівники проводили спецоперації з помсти за вбивства ізраїльтян.

Читайте також  Вона просто розмовляла по телефону і він вибухнув: Дівчину вбив власний гаджет (ФОТО)

— Найбільш відома спецоперація — “Гнів Божий”. Чому Iзраїль її розпочав?

— Причиною став теракт на Олімпіаді-72 у Мюнхені. Тоді бойовики палестинської організації “Чорний вересень” захопили кількох спортсменів у заручники. Двох із них застрелили, також вимагали надати літак, щоб покинути країну. В аеропорту виникла перестрілка з поліцією, й терористи вбили заручників. Загалом тоді загинули 11 ізраїльських спортсменів та суддів, 5 палестинців та один правоохоронець. Трьох терористів, які залишилися живими, німецька влада захопила й збиралася судити.

А 29 жовтня 1972 року інші палестинські бойовики (не з організації “Чорний вересень”) викрали німецький літак із пасажирами на борту й пригрозили його підірвати, якщо ФРН не випустить їхніх побратимів. Німці пішли на поступки, і терористи, які вбили ізраїльських спортсменів, безперешкодно вилетіли до Північної Африки.

— I тоді почалася операція з помсти?

— Так… “Моссад” отримав завдання вбити не лише тих трьох терористів, але й усіх причетних до теракту та інших бойовиків, які вчинили злочини проти Ізраїлю. Загалом у ході цієї операції вбили приблизно 30 осіб. Щодо її тривалості, то перше вбивство було вчинене 16 жовтня 1972 року. Останнє — у 1988-му. Але є дані, що насправді акція тривала до 1992 року. Тобто на відплату пішло 20 літ.

— Чи можливе в Україні створення організації, яка буде мститися за невинно вбитих?

— Я не здивуюся, якщо після нашої перемоги така ініціатива з’явиться. До слова, важливий момент: люди, які брали участь в операції “Гнів Божий”, часто були добровольцями. Причому перевагу надавали тим, хто особисто потерпів від палестинських бойовиків. Такі люди були найбільш мотивовані та йшли до кінця, щоб вчинити помсту.

Читайте також  5-річний хлопчик ледь не втoпивcя у басейні, поки мама розважалася у сауні (відео)

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

РЕКЛАМА:

Джерело.