“Свята і Омікрон стали згубним поєднанням”: медик повідомив, коли буде черговий пік ковіду і чи готуватись до локдауну

Значно більшу кількість хворих та більш серйозні ускладення прогнозує доктор медичних наук, професор Сергій Крамарєв під час нової хвилі захворювань на ковід в Україні. Виною тому більш заразний Омікрон, а також свята, під час яких українці масово контактували між собою, зокрема і з родичами, які повернулися з-за кордону на Різдво.

Нова хвиля коронавірусу в Україні, яка очікується вже наприкінці січня, може бути в рази сильнішою за попередні. На піку епідемії можуть фіксувати до 40 тисяч випадків захворювання на добу, прогнозує медик.

Він також не радить покладати великі надії на специфічну вакцину від штаму Омікрон, яку розробляє компанія Pfizer, пише Оглядач.

На піку четвертої хвилі в Україні може бути +40 тисяч на день

Я думаю, причина нової хвилі захворюваності – нашарування двох факторів: свята й Омікрон. Свята, контакти тощо – реалізація всього цього зазвичай відбувається за два тижні. Звичайно, кількість виявлених випадків наприкінці січня має бути більшою. Плюс зараз в Україні вже є Омікрон, який дуже швидко поширюється.

Скільки нових випадків можуть виявляти за день на піку нової хвилі? Якщо судити по країнах, які вже увійшли в Омікрон, – США, Британія тощо, – то там захворюваність порівняно з попередніми хвилями вища у 2-3 рази. Можливо, і в нас буде так само.

Але справа в тому, що тестування в нас проводиться не так масово, як у цих країнах, тому ці цифри можуть бути трохи меншими. 50 тисяч на день – навряд чи. 20 тисяч, можливо, 40 тисяч. Але це залежить від кількості протестованих людей. Чим більше тестуватиметься, тим більше виявлятиметься. Це суто технічна причина.

Читайте також  Мама з холодним серцем. Вона для мене-абсолютно чужа людина

Якщо всі носитимуть маски, найгіршому сценарію можна буде запобігти

Якби дотримувалися хоча б того, що прописано… Але ж не дотримуються. Проїдьте в метро – хтось у масці, хтось без маски. Сертифікати вакцинації не перевіряють фактично ніде.

Якщо будуть дотримуватися того, що прописане нашим МОЗ, чітких конкретних рекомендацій, то ми, звичайно, не уникнемо нової хвилі. Адже Омікрон обходить і вакцинальні антитіла, і антитіла у хворих, тому уникнути стовідсотково неможливо. Але цим ми знизимо кількість хворих.

Тому потрібно, щоб держава жорстко контролювала дотримання карантинних вимог.

Спеціальна вакцина від Омікрону – не панацея

Pfizer заявив про створення специфічної вакцини від Омікрону. Але нова вакцина – це умовне поняття. Тому що на зміну Омікрону може прийти інший варіант вірусу. Мені здається, переважно це медійні заяви, ніж реальні.

Зробити універсальну вакцину проти всіх варіантів вірусу практично неможливо. РНК-вірус постійно змінюється. Буквально щомісяця з’являється новий варіант. Одна вакцина ловитиме його більше, інша менше.

Що таке РНК-вакцина? Фактично це S-білок. Чому виник Омікрон? Тому що в цьому S-білку з’явилося кілька мутацій. Можливо, буде створено РНК саме до S-білка Омікрону. Тоді ефективність цієї вакцини буде вищою, ніж попередніх.

Але в березні, коли вакцина стане доступною, Омікрону може вже не бути. Люди масово перехворіють, створиться певний рівень імунітету проти Омікрону. Тому високого ефекту, на який розраховували, ця вакцина може не мати.

Хоча японці заявили, що хочуть створити універсальну вакцину. Подивимося.

Ефективність вакцин: потрібно враховувати важливий нюанс

У нас часто плутають два поняття. Є епідеміологічна ефективність, тобто зниження кількості хворих, і суто клінічна ефективність, тобто зменшення кількості тяжких хворих та смертей.

Читайте також  Нардеп Онищенко в прямому ефірі розповів про корупційні схеми президента Порошенко (відео)

Наразі завдання вакцинації – не знизити захворюваність. Вона буде весь час. Завдання – знизити ризики госпіталізації та смертей при цій інфекції.

Вагітні вразливіші до коронавірусу

У нас дозволено вакцинацію вагітних. Принаймні за інструкціями до вакцин, які в нас є. Що таке вагітність? Це фізіологічна імуносупресія, тобто зниження рівня імунного захисту. Тому, звичайно, вагітні вразливі до будь-якої інфекції, зокрема і до цієї. Якщо вакцину дозволено, якщо вакцина безпечна, чому б і ні?

Щодо бустерної дози для вагітних поки що розмов немає, поки що вона дозволена групам ризику і всім охочим. Але якщо вагітна захоче, то чому б не зробити?

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

РЕКЛАМА:

Джерело.