Прикарпатець вирощує на фермі африканських сомів (ВІДЕО)

Для Прикарпаття штучне вирощування риби та інших водних біоресурсів є перспективним напрямком розвитку рибного господарства, що створює умови для зростання економічного потенціалу краю.

У Косівському районі вже ефективно діє перше рибне господарство в області, де штучно в басейнах вирощують екзотичний та вельми перспективний для товарного рибництва вид – африканського або кларієвого сома, інформує Фіртка з посиланням на рибоохоронний патруль.

На початку грудня працівники Івано-Франківського та Чернівецького рибоохоронних патрулів відвідали цю акваферму для ознайомлення з практичним досвідом вирощування кларієвого сома, обговорення перспектив розвитку аквакультури західного регіону України в цілому, та товарного вирощування риби в рециркуляційних аквасистемах зокрема.

В рибоводному цеху багато басейнів різного розміру, спеціальні ємності для ікри та акваріуми для мальків. Під час зростання молодь африканського сома поступово переселяють з одного басейну до іншого, слідкуючи за їхнім розміром риб. Помічено, що соми добре ростуть в зграях одного віку та розміру. Ті, хто відстає в розвитку чи, навпаки, обганяє інших, – серед своїх хижих родичів не виживає.

Робота акваферми розпочалась із завозу першої партії малька з Голландії. Сомів виростили і вже сьогодні в господарстві є своє маточне поголів’я, своя ікра та мальки. Темпи штучного вирощування риби такі, що за 14 місяців з однограмового малька отримують шестикілограмового сома.

Враховуючи щільність посадки риби близько 500 кг/м3 води, в одному басейні може вирости до 5,5-6 тонн товарної риби. Хоч риба невибаглива у догляді, проте для інтенсивного її росту використовують спеціальний гранульований корм, який подають чітко за режимом. Тоді соми гарно набирають вагу.

Для забезпечення функціонування господарства постійно діє система очистки води для її зворотного використання – 10 резервуарів об’ємом по 12 тонн води кожен. Вода очищається як від загниваючих залишків корму, продуктів життєдіяльності риб, так і від різних хвороботворних організмів. Завдяки повторному використанню води в системі вдається дуже скоротити її витрати: водопостачання на добу становить близько 2 м3 води взимку та додатково 1 м3 влітку. В цьому полягає ресурсоощадливість та екологічність товарного вирощування риби і рециркуляційних аквасистемах.

Читайте також  Студент з Франківська виграв 100 тисяч гривень на шоу "Розсміши коміка". ВІДЕО

Власник акваферми має намір використати рибне господарство для створення науково-навчальної бази щодо повносистемного вирощування кларієвого сома (від ікри до товарної риби). Вже сьогодні його підприємство може продавати малька африканського сома для інтенсивного підрощування. А ще планує розробити рекомендації для тих, хто також захоче розпочати рибний бізнес. Бо в таких установках замкнутого водопостачання можна вирощувати не лише сома, а й форель, осетра чи інших видів риб.

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

РЕКЛАМА:

Джерело.