Скотиться до показників 1970-х: по РФ серйозно вдарить зупинка транзиту газу – Гончар

Зупинка транзиту російського газу через територію України призведе до того, що РФ втрачатиме близько 6-6,5 млрд доларів доходу кожного року.

Зупинка транзиту російського газу через територію України призведе до того, що країна-агресорка Росія буде втрачати близько 6-6,5 млрд доларів доходу щороку.

Це ще більше погіршить фінансове становище “Газпрому”. Про це сказав президент Центру глобалістики “Стратегія ХХІ”, експерт із міжнародних енергетичних відносин і безпеки Михайло Гончар в інтерв’ю Главреду.

“Це означатиме втрату близько 6-6,5 млрд доларів доходу РФ в річному вимірі. З одного боку, може здаватися, що це не така велика сума, але це важливо з точки зору того, що ці кошти вже не потраплять до Росії. Більше того, це ще більше погіршить фінансове становище “Газпрому”, – зазначив Гончар.

Він наголосив, що, по суті, у “Газпрому” залишиться лише один маршрут доставки газу до Європи — друга нитка “Турецького потоку”. Однак цей напрямок постачання не є оптимальним, адже основні споживачі російського газу знаходяться не на півдні Європи, не в центральних регіонах, а в західних, зокрема в Німеччині.

“Гіпотетично є інші технічні варіанти, як-от газопровід “Ямал-Європа” через Білорусь і Польщу або друга нитка “Північного потоку-2”. Але ні Польща, ні Німеччина не планують відкривати ці маршрути для Росії. Тим більше, що сама Росія доклала зусиль, аби ці маршрути не працювали ще в 2021-2022 роках, коли “Газпром” осушував європейський ринок і сприяв зростанню цін на газ”, – зазначив експерт.

Тому фактично залишалися два маршрути: через Україну та “Турецький потік”, пояснив Гончар. Зараз український маршрут закривається, і залишається лише “Турецький потік”. Але, за словами експерта, це зовсім не те, на що розраховував Кремль.

Читайте також  У Росії відповіли на заяву "ОУН" щодо підриву Кримського моста

“Перша нитка “Турецького потоку” забезпечує постачання газу до Туреччини. Друга нитка йде до Болгарії, потім перетворюється на “Балканський потік”, який обслуговує Сербію та Угорщину. Її пропускна спроможність – трохи менше 16 млрд кубометрів газу на рік. Для порівняння: у 2019 році, який був піковим роком експорту російського газу до країн Європейського Союзу, обсяг постачання сягнув 156 млрд кубометрів. Тепер цей обсяг зменшиться у 10 разів”, – сказав експерт.

Гончар зазначив, що це повертає “Газпром” на рівень, який був характерний для радянського періоду початку 1970-х років, коли тільки починалися перші постачання газу до Західної Європи у 1968 році.

“Таким чином, це означає повний крах путінської стратегії розширення газового експорту з РФ до Європи. Усе, що має початок, має і свій кінець”, – підсумував експерт.

Зупинка Україною транзиту російського газу – останні новини

Нагадаємо, Україна припинила транзит газу з Росії – Главред розповів, які будуть наслідки та як реагує світ. З 1 січня Україна офіційно припинила транзит російського газу через власну територію до країн ЄС та Молдови попри активну протидію Словаччини.

Президент України Володимир Зеленський прокоментував зупинку транзиту газу з РФ. Зеленський зазначив, що перетворення енергоносіїв на зброю позбавило Росію доступу до найбільш вигідного ринку – Європи.

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

РЕКЛАМА:

Джерело.