Максимально погане попередження: у Нацбанку повідомили людей про неминуче

У листопаді 2024 року Україна зіткнулася із прискоренням річної інфляції, яка досягла рівня 11,2%.

Цей показник викликає занепокоєння, оскільки передбачається, що темпи зростання цін перевищуватимуть 10% мінімум протягом наступних шести місяців.

Докладніше про те, що в Нацбанку повідомили людей про неминуче, інформує РБК-Україна.

Чинники, які сприяють зростанню інфляції

Основною причиною прискорення інфляції стало подорожчання продовольчих товарів. Як зазначають експерти, це пов’язано з літньою посухою та неврожаєм, які негативно позначилися на обсягах та якості сільськогосподарської продукції.

Збільшення вартості сировини неминуче спричинило зростання цін готову продукцію, особливо у харчової промисловості.

Додатковим чинником стало зростання витрат за виробництво. Компанії частково компенсували збільшення вартості електроенергії, підвищення витрат на оплату праці та ослаблення курсу гривні. Ці чинники разом посилили інфляційний тиск на внутрішній ринок.

Перспективи інфляції у 2025 році

Згідно із прогнозом Національного банку України (НБУ), у першому півріччі 2025 року інфляція залишиться на двозначному рівні.

Проте, інфляційний тиск від подорожчання продовольства, як очікується, почне слабшати з надходженням на ринок продукції нового врожаю. Це дозволить дещо стабілізувати ціни на продукти харчування.

Зниження інфляції буде також підтримане ефектами високої бази порівняння 2024 року, стабілізацією енергетичного сектора та ймовірним зменшенням вартості енергоресурсів на світовому ринку.

Разом з тим певні дзвінки збережуться. Наприклад, зростання виробничих витрат, пов’язаних із збільшенням зарплат і дефіцитом кадрів, продовжуватиме чинити тиск на ціни.

Довгострокові прогнози

Національний банк України прогнозує, що інфляція досягне цільового рівня 5% лише до 2026 року.

Для досягнення цієї мети знадобиться комплекс заходів, спрямованих на підтримку макроекономічної стабільності, розвиток аграрного сектору та підвищення ефективності енергетичного ринку.

Поточна ситуація з інфляцією

Читайте також  «Він тепер на веселці»: львів’янка просить допомогти врятувати її доньку, яку пес «навчив» говорити і загинув

За даними Державної служби статистики України, у листопаді 2024 року споживчі ціни зросли на 1,9% порівняно з попереднім місяцем.

Це призвело до прискорення річної інфляції до 11,2%, що стало одним із найвищих показників за останні півтора року. Вище рівень інфляції фіксувався лише у липні 2023 року, коли він становив 11,3%.

Як уточнюють фахівці НБУ, продовольча інфляція у 2024 році значно прискорилася через спекотне літо та відсутність дощів.

Ці кліматичні чинники негативно вплинули на врожайність овочів та фруктів, терміни їх дозрівання та якісні характеристики. Особливо це помітно з прикладу окремих категорій товарів, ціни на які зросли в рази.

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

РЕКЛАМА:

Джерело.