Опинившись на Верховинщині, порядний турист має побачити Сім місцевих чудес.
Про які атракції мова? Тут розташовані геологічна пам’ятка природи Писаний Камінь, високогірне льодовикове озеро Марічейка, шпилясті скелі Шпиці, святилище Довбушеві Комори, а також фантастичні скелі в урочищі Угорське. Варто побачити також дива, створені людськими руками: обсерваторію на г. Піп Іван Чорногірський та церкву Різдва Богородиці у селі Криворівня — саме тому селі, де Коцюбинський писав свої “Тіні забутих предків”.
Верховина
Верховина — край, багатий на легенди, центр старовинної Гуцульщини. Туристи приїздять сюди за гарними краєвидами, природними та архітектурними пам’ятками.
Місто Верховина лежить на берегах стрімкої ріки Чорний Черемош. Сучасну назву населений пункт отримав тільки у XX ст., раніше селище називалось Жаб’є. Зі старовинною назвою пов’язано декілька легенд, проте у цих краях можна почути і більш цікаві та драматичні оповіді: про скарби Довбуша, про давні святилища та забутих богів. Сучасна назва пасує місту якомога краще, адже верховинами називають найвищі дільниці місцевості, а тут домівки примхливо розкидані високими гірськими схилами. Найнижчі оселі розмістились на висоті 620 м над рівнем моря, найвищі — у 1 250 метрах.
У Верховині на туристів чекає історико-краєзнавчий музей Гуцульщини, де можна побачити автентичний одяг, ткацькі верстати та інші предмети побуту. Буквально за поворотом дороги лежить чарівна Криворівня — село розташоване так близько, що його вважають одним цілим з Верховиною. Мальовнича Криворівня віддавна вабила до себе митців та дослідників.
Косів
Гуцульське містечко Косів — туристична перлина краю. Гості Верховинщини підіймаються на порослу чорними соснами Замкову вежу, щоб помилуватись панорамою околишніх селищ. Також до Косова їдуть на лікування, адже тут є сірководневе джерело.
Стародавній Косів прикрашає собою береги річки Рибниця. Околиці села милують око полонинами, буковими та сосновими лісами. З давніх-давен тут процвітали не самі тільки ремесла, але й мистецтво: вишивка, різьбярство, килимарство, різьба по кості. Місцева зеленувата кераміка внесена до списку нематеріальної культурної спадщини — ви вже зрозуміли, що стане найкращим сувеніром з Косова? Для туристів працює сувенірний ринок, де ви можете придбати коштовнні витвори ручної праці. Про те, наскільки серйозні у містечка стосунки з прекрасним, свідчить наявність власного інституту прикладного та декоративного мистецтва.
На модний оздоровчий курорт Косів перетворився ще на початку минулого століття завдяки своїм цілющим водам. Залишки першого лікувального закладу можна побачити на території одного з місцевих санаторіїв і сьогодні. Неподалік від міста розташована чудовна природна атракція: водоспад Гук.
Криворівня
Криворівня — чи не найвідоміше село Українських Карпат, літня столиця національної культури. Тут відпочивав і працював над своєю повістю Михайло Коцюбинський, тут знімав “Тіні забутих предків” Сергій Параджанов.
Криворівня перетворилась на туристичний та культурний центр дуже давно: до цього гірського села їздили на вакації Леся Українка, Василь Стефаник та багато інших українських класиків, а Михайло Грушевський і поготів мав тут літню резиденцію. Гуцульський колорит села надихнув Коцюбинського на створення “Тіней забутих предків”. Сучасна Криворівня розташована впритул до Верховини, тому дістатись сюди надзвичайно легко.
Порядний турист, якому пощастило потрапити до Верховинщини, має відвідати Музей “Гуцульська ґражда”, що відтворює типову гуцульську оселю, яка чимось нагадує неприступну фортецю. За традицією гуцули жили далеченько один від одного, тому й садиби їх були добре захищені. Також у селі працює Літературно-меморіальний музей Івана Франка та Музей Михайла Грушевського. А любителі сакральних споруд можуть оглянути стародавню Церкву Різдва Пресвятої Богородиці з дзвіницею.
Дземброня
Верховинська Дземброня — одне з найбільш привабливих і гарних сіл України. Його околиці причаровують чисельних аматорів фотозйомки, а місцеве урочище надихнуло Сергія Параджанова на зйомки “Тіней забутих предків”.
Не самі тільки митці та фотографи симпатизують Дземброні — пішохідні туристи також не оминають цього села. В ньому беруть свій початок чисельні маршрути на Чорногірський хребет, який можна побачити з полонин, що підіймаються над селом. Від Дземброні зручно починати сходження до одного з Семи див цього краю: обсерваторії на горі Піп Іван Чорногірський. Також, поблизу розташована славетна гора Вухатий Камінь — на її вершині та схилах здіймаються скелі чудернацької форми, що їх місцеві жителі звикли називати “церквами”.
У 5 км на захід від села можна побачити чарівну природну атракцію: Дзембронські (Смотрицькі) водоспади. Найвищий каскад сягає 10 м! У Дземброні добре розвинута туристична інфраструктура, тому подорожніх чекають всі умови для веселого відпочинку — тут легко винайняти комфортне житло навіть на велику компанію.
Зважайте тільки на відстань від траси: до Дземброні громадський транспорт ходить вкрай рідко, тож у більшості випадків добиратись доведеться пішки або попутними автівками. Мова про 14 км переважно грунтової гірської дороги.
Кривопілля
Невелике гуцульське село Кривопілля лежить на відстані 16 км від славетної Верховини. На відміну від інших селищ Верховинщини, туристів сюди приїздить не так багато, тому ви можете відпочити у спокої та злагоді, насолоджуючись щирою гостинністю кривопільських ґаздинь.
Кривопілля — гарне самобутнє село в долині Чорного Черемошу. Оскільки туристи ще не встигли заполонити його, вартість проживання тут значно нижча, ніж у Криворівні чи Верховині, а місцеві жителі щиро раді гостям. Тут зручно винайняти житло, якщо ви приїхали милуватися атракціями Гуцульщини: льодовиковим озером Марічейка, вершиною Піп Іван Чорногорський або ходити чисельними музеями, присвяченим гуцульській культурі.
Навколо Кривопілля здіймаються величні гори, порослі лісами, а неподалік розташований Кривопільський перевал. Його схили пологі та легкодоступні, тому село можна обрати за відправний пункт пішохідної подорожі Карпатами, або навпаки — дістатись до нього пішки, приємно завершивши гірський перехід.
Ільці
Ільці — невеличкий гірськолижний курорт, розташований поблизу Верховини, в долині стрімкої ріки Чорний Черемош. Взимку тут катаються на лижах, користуючись приватним витягом, а влітку опановують верхову їзду, збирають гриби та просто гуляють карпатськими схилами.
В селі Ільці не так багато облаштованих схилів та підйомників, проте туристів вітає велика кількість приватних садиб, які пропонують придатні умови для проживання. На курорті працюють 2 бугельні витяги довжиною до 850 м, а також 3 траси середнього рівня складності. Будь-якої пори року ви можете покататись на конях, помилуватись красою Карпат або взяти екскурсію до інших містечок Верховинщини. Від Ільців до районного центру, відомого своїми музеями, лише 6 км.
Невелике село пишається давньою історією, а заразом і вдалим розташуванням — через нього проходять не лише пішохідні, але й веломаршрути. Не обов’язково їхати у ці краї на власному ровері, його можна орендувати вже на місці.
Верхній Ясенів
Маленьке гуцульське село Верхній Ясенів пишається своєю героїчною історією. Ще б пак — один з його уродженців очолював карпатських опришків!
Від Верховини до Верхнього Ясенева — 12 км. Село лежить у долині Чорного Черемоша, у ньому беруть свій початок туристичні маршрути на гору Писаний Камінь. Це зручна локація для пішохідних туристів, які воліють побачити геологічну пам’ятку природии, що отримала свою промовисту назву через петрогліфи на скелях. У селі можна не тільки почати, але й завершити подорож, вирушивши на Писаний Камінь з іншого історичного центру — Криворівні.
Верхній Ясенів з’явився на політичній мапі світу ще у XVII столітті. Його жителі брали активну участь у боротьбі проти поневолювачів. Після загибелі легендарного очільника опришків Олекси Довбуша, на чолі повстанців став один з уродженців цього села. Сучасний Верхній Ясенів приваблює туристів запаморочливими краєвидами, щирою гостинністю господарів, зручним та недорогим житлом. Гостей приймають приватні садиби, де туристам пропонують чудові страви та лазні. Врешті-решт тут проводиться веселе народне свято “Проводи на полонину”.
Шешори
Село Шешори уславилось завдяки фестивалю етнічної музики та лендарту, який сьогодні називається Арт-Поле. Велике гуцульське село розтягується вздовж берегів річки Пістиньки, відомої своїми водоспадами. Шешорський Гук визнано одним з найкрасивіших водоспадів Карпат.
Шешори, як магніт, притягують до себе пішохідних туристів, адже навколо села височіють одразу 6 мальовничих гір, кожна з яких має свою історію. На заході від села лежить урочище Лебедин — невисока гора з улоговиною в центрі. Там знаходиться чарівне гірське озеро, що утворилось внаслідок танення прадавніх льодовиків. Гори довкола Шешорів вкриті буковими та смерековими лісами.
Шешори недарма мають статус туристичного села: сюди їдуть лікуватись та насолоджуватися красою природи, дихати чистим повітрям та гуляти гірськими схилами. Раніше тут проводився відомий фестиваль етнічної музики, але сьогодні він постійно змінює локації. Прихильникам гірськолижного спорту буде цікаво дізнатись, що у селі обладнані схили та працює бугельний витяг. Крім того, тут розташована Церква Святої Параскеви — найстарший з гуцульських храмів.
Прокурава
Село Прокурава межує із Шешорами і Космачем, воно приваблює туристів природними та архітектурними атракціями. В його околицях приємно гуляти, милуючись неповторними карпатськими краєвидами.
Назва села, начебто, походить від того, що сюди заїжджав “панський прокуратор”, який згодом тут же й оселився. Поряд із селом лежить урочище Петричила, де струменить цілюще сірководневе джерело, тож до Прокурави варто їхати по міцне здоров’я. До місцевих атракцій належить також Камінь Довбуша і хрест, що його було встановлено на честь скасування панщини.
У селі знаходиться самобутня дерев’яна церква, зведена ще на початку XVIII століття. Сьогодні це Церква Собору Пресвятої Богородиці, вона тісно пов’язана із храмом у Шешорах. Крім того місцеві жителі не полінувались відбудувати каплицю, яка була зруйнована росіянами. Серед атракцій, створених людськими руками, виділяється могила січових стрільців. Бажаєте більше дізнатись про історію України, а заразом приємно відпочити і помилуватись красою природи? Тоді вам до Прокурави!
Космач
Одне з найдавніших гуцульських поселень, Космач пишається унікальним приватним музеєм, присвяченим Олексі Довбушу. Платня за вхід символічна, і привітний господар сам оповідає туристам історію кожного експонату.
У музеї можна побачити бартки, топірці, череси та інші предмети, пов’язані з опришківським рухом. Старовинне село існувало вже у XV столітті, воно пропонує гостям помилуватися оригінальною архітектурою місцевих церков: Святої Трійці та Святих Петра і Павла. Окрім Хати-музею Олекси Довбуша тут також працює історико-краєзнавчий музей та музей вівчарства. Це один із центрів мистецтв та ремесел старовинної Гуцульщини, тому тут можна придбати незабутні сувеніри на згадку про Карпати. У селі є власна школа мистецтв, що пильно зберігає древні традиції. А якщо ви цікавитись писанкарством, то Космач має бути відмечено червоним кольором у вашій мапі подорожей.
Космач розташований на берегах річки Пістинька, з нього зручно рушати до інших історичних селищ Гуцульщини. Долина та гірські схили приваблюють туристів ягодами та грибами, що їх приємно збирати восени чи влітку. Втім, приїхати до села можна будь-якої пори року.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook