З часу відновлення Україною Незалежності в 1991 році деякі її мешканці, щоб прогодувати свої сім’ї, були вимушені шукати роботу закордоном. Однією з найпопулярніших країн, на той час, для працевлаштування стала Росія – вільний перетин кордону, мінімум бюрократії та непоганий заробіток.
Та в 2014 році ситуація різко змінилася – Росія розпочала відкриту збройну агресію проти України, їй вдалося захопити Крим та частину Донбасу. І поки українська армія ось уже три роки веде важкі бої з окупантами, а суспільство оголосило бойкот російським товарам, чимало українців досі продовжують їхати на заробітки до РФ. Звісно, їхня кількість невпинно падає – ще в 2013 році таких було легально і нелегально близько 6 млн, в 2014 – трохи більше 4 млн, зараз же близько 2 млн, а то й менше, так як точну кількість визначити неможливо.
Таких людей можна зрозуміти – це одна з можливостей прогодувати дітей. Але з кожним днем перебування українців у Росії стає все більш небезпечнішим для них. Йдеться як про тиск спецслужб, так і про нетерпимість з боку самих росіян.
ФСБ постійно намагається вербувати заробітчан з України, кілька таких випадків було висвітлено в ЗМІ. Так, нещодавно мешканець Луганщини, який з 2010 року офіційно працював на об’єктах будівництва Москви та Санкт-Петербургу, під час чергової поїздки до Росії під час проходження паспортного контролю російські прикордонники відвели його в окреме приміщення, де з використанням психологічного тиску українця було допитано представником ФСБ.
Російського спецслужбовця цікавили місця розташування блокпостів та дислокація військових частин Збройних Сил України на Луганщині. Особливу увагу “гебіст” приділяв наявності в українця контактів із правоохоронними органами України. ФСБшник в ультимативній формі заявив, що для подальшого перебування на території Росії заробітчанин повинен співпрацювати з російською спецслужбою та надавати інформацію про дислокацію українських військових у зоні АТО, переміщення військової техніки тощо.
Опинившись у безвихідній ситуації, громадянин України був змушений погодитися на співробітництво з представниками російської спецслужби. Чоловіку надали завдання та канали зв’язку з кураторами. У подальшому українець повідомив правоохоронцям про всі обставини спілкування з російською спецслужбою та заявив, що не збирався виконувати вказівки ФСБ.
Мігранти, які не приховують проукраїнських поглядів, постійно “ходять по краю”. Вони весь час перебувають напоготові, готові до непередбаченої реакції з боку шовіністично налаштованих росіян або працівників правоохоронних органів. Частина проживаючих в Росії українців, навпаки, не афішують своє походження, побоюючись втратити своє становище.
Однак, багато українців покинули Росію за останні два-три роки. Деякі хочуть це зробити, але побоюються, що, проживши багато років в іншій країні і не маючи знайомств в Україні, вони не зможуть знайти роботу.
Взагалі, ставлення погіршилося не тільки до заробітчан-нелегалів, але і до мігрантів, які проживають на території РФ законно. З українцями можуть не розрахуватися за виконану роботу, забрати паспорт або вигнати з орендованої квартири.
Разом з тим, для українців з’явилася альтернатива у вигляді країн ЄС. Особливо це стосується молоді. На першому місці за кількістю українських мігрантів серед європейських країн знаходиться Польща: за даними посольства України в цій країні, з 2014 року польські консульські установи видають щорічно на 30 відсотків більше віз для українців, ніж раніше.
Тепер із скасуванням віз і спрощенням перетину кордону для українців буде легше працевлаштуватися як в ЄС, так і в Америці. При чому робота там буде куди вигіднішою, ніж в Росії. Тож остаточний «поворот зі сходу на захід» – це лише питання часу.
Джерела:
http://vycherpno.ck.ua/sbu-zasterigaye-zarobitchan-z-cherkas-shhodo-pidstupnosti-spetssluzhb-rf/
http://www.dw.com/uk/українські-заробітчани-міняють-росію-на-європу/a-19518802
http://espreso.tv/news/2017/02/24/sbu_rozpovila_yak_rosiyski_specsluzhby_verbuyut_ukrayinciv_zarobitchan
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook