Небезпечна недуга: 65-річний калушанин інфікувався лептоспірозом

Лептоспіроз — особливо-небезпечне інфекційне захворювання. За 9 місяців 2023 року зафіксовано 1 випадок лептоспірозу в мешканця Калуша віком 65 років.


Про інфікування лептоспірозом повідомила лікар-епідеміолог Калуського районного відділу ДУ “Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ” Мирослава Гуменяк, пишуть Версії з посиланням на “Вікна”.

У Калуському районі у 2021 році було зареєстровано 5 випадків цієї недуги: у 4-х чоловіків сільської місцевості віком 28, 37, 39 та 45 років та в 1 жінки, мешканки Калуша віком 66 років. У 2022 році хворів 1 мешканець сільської місцевості віком 46 років. За 9 місяців 2023 року зафіксовано 1 випадок лептоспірозу в мешканця Калуша віком 65 років.

Лептоспіроз — гостра інфекційна хвороба з групи зоонозів (захворювань спільних для людей і тварин), яка спричиняється лептоспірами. Захворюваність характеризується вираженою сезонністю (літні і осінні місяці), хоча випадки лептоспірозу трапляються і в інші місяці.

Основними носіями лептоспір є щурі, польові миші, землерийки, їжаки, у яких лептоспіроз перебігає без клінічних проявів захворювання і після нього багато місяців збудник виділяється з сечею в навколишнє середовище. Вони та хворі і перехворілі дикі, свійські та промислові тварини, які виділяють лептоспір із сечею, є джерелом інфекції для людини. Від людини до людини лептоспіроз не передається.

Існує кілька механізмів інфікування людей лептоспірами:

аліментарний (через травний тракт) — через воду і продукти харчування, інфіковані лептоспірами;
контактний — під час купання у водоймищах, риболовлі, різних видів сільськогосподарських робіт, у разі укусу хворими тваринами, пошкодження шкіри інфікованими предметами;
аспіраційний ((повітряно-краплинний) — під час заготівлі сіна і сільськогосподарських продуктів.
Часто захворювання має професійний характер — у працівників сільського господарства, в містах — у сантехніків, робітників боєнь і м’ясокомбінатів, іноді у шахтарів (джерело — щурі в обводнених забоях).

Читайте також  На Донбасі загинув 19-річний калушанин

В організм людини лептоспіри проникають через ушкоджену шкіру і слизові оболонки порожнини рота, очей, носа, травного каналу. Під час проникнення лептоспір в організм людини до прояву хвороби минає від 3-5 до 21 днів.

Початок захворювання — гострий: хворого морозить, з’являються гарячка, біль, особливо у литках, дещо менший — у м’язах спини, грудей, живота. На третій-шостий день захворювання може з’явитися висипка на кінцівках і тулубі. У деяких випадках є жовтяниця, стає темною сеча, кількість сечі зменшується, часто — до повного припинення сечовиділення.

Мирослава Гуменяк зазначає, що у профілактиці лептоспірозу величезне значення має захист водоймищ від можливих забруднень продуктами життєдіяльності сільськогосподарських тварин і гризунів. Під час перебування у заболочених місцевостях на риболовлі чи полюванні, при догляді за хворою худобою слід особливо ретельно дотримуватись особистої гігієни, взувати гумові або кирзові чоботи, одягати рукавиці. Це стосується і працівників боєнь та м’ясокомбінатів. Не можна вживати не кипячену воду з рік, ставків, озер для пиття, миття посуду, фруктів, овочів. Не слід купатися в забруднених водоймах.

Необхідно також знищувати щурів та мишей. Захищати від гризунів продовольчі склади, комори, житло, інші об’єкти. Харчові відходи слід збирати в герметично закриті ємкості.

Виконання всіх зазначених заходів дає змогу запобігти захворюванню на лептоспіроз. Але, якщо біда все-таки сталась, необхідно негайно звернутися до лікаря-інфекціоніста, й у жодному разі не займатися самолікуванням, тому що спочатку настає тимчасове покращення, а потім хвороба перебігає дуже важко і може призвести до смерті, наголошує Мирослава Гуменяк.

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

РЕКЛАМА:

Джерело.