Відзначати Різдво 7 січня – зовсім не давня вікова традиція українців.
Всі ми звикли до того, що святкуємо Різдво Христове 7 січня. А Католицьке Різдво припадає на 25 грудня. Все життя так живемо і нічого міняти не хочемо, проте останнім часом все частіше ходять розмови про те, щоби перенести православне свято на один день з католицьким.
Насправді всі християни: і православні, і католики, і протестанти святкують Різдво Христове в один день – 25 грудня. Хоча ця дата народження Ісуса Христа є умовною. Ні в Біблії, ні в іншому документі її не знайти.
Така різниця у датах виникла через різний календар. На Заході літочислення відбувається за григоріанським календарем, а в окремих країнах, наприклад, Росії, Грузії, Сербії та Україні – за юліанським календарем.
То коли відзначати Різдво і чи має сенс перенесення свята?
Багато експертів вважають, що переносити Різдво вкрай нерозумно адже 7 число – лише початок різдвяних свят.
В українському народному календарі святкувалися 12 днів Різдва з 7 по 19 січня – і це єдиний та неподільний цикл, вважає письменниця Лада Лузіна.
Різдво, Собор Пресвятої Богородиці, св. Меланія та св. Василь, Хрещення – просто неможливо перемістити на нові дати. Досвід інших країн також показує, що неможливо стародавні свята предків “викорчувати” та перенести на нове місце.
Ті, хто виступають “за” перенесення, називають кілька аргуменів, а точніше – два. Але обидва вони не зовсім об’єктивні.
Вони переконані, що святкувати Різдво 7 січня – зовсім не давня вікова традиція українців. Цій традиції якихось 100 років – до 1918 року в Україні відзначали Різдво 25 грудня.
“У нас Різдво завжди відзначали 25 числа за юліанським календарем. І досі відзначають 25 числа за юліанським календарем. Просто 25 грудня за юліанським – це 7 січня за григоріанським. І хоча рівно століття тому у 1918 році ми перейшли на новий стиль – наше Різдво при цьому залишилося там, де і стояло тисячу років” – парирує Лада Лузіна.
Другий аргумент прив’язує Різдво до дня зимового сонцестояння 21 грудня і мовляв, логічніше відзначати в такому разі саме 25 грудня.
Однак у Біблії взагалі немає дати у Різдва.
“Так, спочатку Різдво Христове прив’язали до язичницького свята сонця. Дві тисячі років тому в цьому був політичний сенс – можливість об’єднатися з язичниками. Не кажучи вже про те, що з погляду поклоніння сонцю – і 25 грудня дата теж неправильна” – відповіла і на це письменниця.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook