Нинішнє літо може принести сюрпризи українцям. На думку фахівців, воно буде спекотним, особливо в липні та серпні.
Нас знову чекають посухи, які змінюватимуться тропічними зливами. Щодо врожаю, то поки що хоч і скупа на дощі, але прохолодна весна дозволила сподіватися на гарний збір урожаю пшениці, ячменю та жита. Єдине, що може завадити нам, – це війна.
Погоду визначить Ла-Ніньо
Цьогорічне літо, на думку фахівців, знову може бути спекотним і посушливим. Середня температура буде вищою на 1-2 градуси. У липні та серпні будуть тривалі періоди без опадів. І вони можуть змінюватися сильними зливами з грозами, під час яких випадатимуть місячні, а то й дво-тримісячні норми опадів.
Усе це обумовлено незвичайним явищем, яке синоптики спостерігають уже третій рік, – Ла-Нінья, холодна течія на поверхні Тихого океану.
“Ла-Нінья може спостерігатися рік, рідше два роки поспіль. Цього року очікувалося, що Ла-Нінья перейде у фазу Ель-Ніньо, але цього не сталося. Тому цю течію ми спостерігатимемо третій рік поспіль. Це явище і буде визначати погоду в північній півкулі. Тому очікується, що температура влітку на території Європи, особливо Центральної та Східної (зокрема й України) може бути на 1-2 градуси вищою, ніж зазвичай”, – каже екологиня-кліматологиня Віра Балабух.
За словами фахівчині, на нас чекають спекотні періоди з досить високими температурами. Тепловий стрес будуть відчувати як рослини, так і люди. Переважатиме антициклональна погода з нестачею опадів.
“Усе це вплине і на сільськогосподарське виробництво та створить проблеми для вирощування овочевих культур. У деяких регіонах відзначатиметься посуха та відсутність опадів. Причому треба зазначити, що для періоду Ла-Нінья характерні різкі зміни погоди. Навіть зараз навесні буває день холодно, а день тепло. Таке коливання погоди дуже характерне для Ла-Ніньї. Але там, де будуть використовувати систему зрошення, навіть за таких умов зможуть отримати хороший урожай овочів”, – розповіла Балабух.
Посуху змінять зливи
Найспекотнішими та посушливими місяцями літа стануть липень та серпень. За словами Балабух, опадів буде недостатньо. Але ще важливим є момент – як вони будуть випадати.
“Тривалий час дощів не буде, а потім піде злива, під час якої випаде місячна, а то й дво-тримісячна норма опадів. Типові для такої погоди і смерчі. Також для Ла-Ніньї типові й затоки холодного повітря, тому прохолодні дні влітку теж будуть”, – зазначає фахівчиня.
Будемо із урожаєм пшениці
Щодо врожаю озимих сортів, то, за словами завідувачки відділу агрометеорології Українського гідрометцентру Тетяни Адаменко, він обіцяє бути добрим.
“Озимі культури, які вже посіяні та ростуть, – це пшениця, ячмінь, жито – для них зараз погодні умови хороші. Хоча весна у нас досить прохолодна, але й озимі не люблять високої температури. І хоча опадів теж було небагато, але прохолода стримувала розвиток посухи”, – каже Адаменко.
Вона зазначає, що у таких регіонах, як південь та центр Одеської області й південь Херсонщини, вже почала розвиватися посуха.
Правда, найближчим часом вона не поширюватиметься швидко, тому що нам обіцяють помірне тепло – +20…+22 °С, в окремі дні – до +26. Також упродовж тижня пройдуть дощі. Тому волога у ґрунті буде. І це якраз добре для зростання озимих сортів.
А ось що стосується ярих, тих, що посіяли нещодавно, – кукурудза, соняшник – вони вже дали сходи, але для їх активного зростання поки не вистачає тепла.
Спекотні дні у нас розпочнуться після 22 червня, коли середньодобова температура вже буде +22…+24 °С. Але дощів очікується замало. Загалом за прогнозами середньомісячна температура червня становитиме +18…+23 °С.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook