Найсуворіший тиждень: що робити прикарпатцям в останні дні перед Великоднем

Піст – це не лише відмова від певної їжі, це віддалення від зла, стримання від злослів’я, неправди, придушування в собі гніву, служіння ближньому, очищення душі та молитва, пишуть Версії з посиланням на WestNews.

Вже за тиждень християни східного обряду святкуватимуть світле Воскресіння Христа. Отець Руслан П’яста, викладач Івано-Франківської академії Івана Золотоустого кандидат наук з богослов’я розповів, що варто зробити прикарпатцям в останній тиждень посту.

Особливості Страсного тижня

Страсним тижнем називається останній тиждень перед Пасхою. Таку назву цей тиждень має тому, що він присвячений споминам про останні дні земного життя Спасителя: Його страждання, хресну смерть і погребіння.

Всі дні Страсного тижня називаються “Великими” – Великий Понеділок, Великий Вівторок і так далі, також уживається епітет “Страсний”. Через особливе значення і велич духовних спогадів та богослужінь Страсний тиждень не включений у богослужбове коло Великого посту, а стоїть окремо, як перехід від Святої Чотиридесятниці до Світлого Христового Воскресіння.

“Страсний тиждень особливий тим, що є найсуворішим. Християни розважають над страстями Ісуса Христа і готуються до зустрічі з Ним. У богослужіннях, які правляться у ці дні в церквах, акцент робиться на муках і терпінні Спасителя.”

Заборони та обмеження

Піст на Страсному тижні є найсуворішим. Обмеження в харчуванні покликані тільки допомогти віруючим напередодні Великодня зосередитися не на фізичному, а на духовному. Насамперед мова йде про внутрішнє покаяння в гріхах, поганих вчинках і думках. Християни мають намагатися приділяти більше увагу молитві, а не розвагам та метушні, більше допомагати ближнім.

“Не можна проживати Страсний тиждень так, як ніби це звичайний тиждень. Віруючим необхідно частіше брати участь у Богослужіння (зважаючи на пандемію коронавірусу, вірні можуть брати участь в онлайн Богослужіннях), звернути увагу на своє життя і підготувати свою душу до Христового Воскресіння. Не варто сваритися з близькими, таїти в душі образу, заздрити, гніватись.”

Читайте також  "Нас це влаштовує": більшість батьків у франківському дитсадку підтримали систему непрозорого збору і витрат готівки

Правила Страсного тижня по днях

Щоб краще зрозуміти усю глибину Страсного тижня, розглянемо його по днях.

У Великий понеділок Церква згадує старозавітного патріарха Йосипа, якого заздрісні брати продали в Єгипет, сказавши батькові, що його розірвали звірі.

“Прообразне значення життя Йосифа можемо бачити в тому, що він був відданий братами на смерть, але Бог зробив так, що Йосиф в час голоду врятував свого батька і братів від смерті.”

Також і Господь Ісус Христос був відданий людьми на смерть, але завдяки Його воскресінню ми звільняємося від рабства гріха та смерті. Крім того, в цей день згадується безплідна смоківниця, якій Господь наказав засохнути.

“Безплідна смоківниця є символом лицемірних фарисеїв та всіх, в кому, незважаючи на зовнішню побожність, Господь не знаходить правдивих плодів віри й благочестя. До безплідної, засохлої смоківниці буває подібна і всяка душа людська, якщо вона не приносить духовних плодів – істинного покаяння, віри, молитви й добрих діл.”

У Великий вівторок згадується викриття Господом книжників і фарисеїв, Його розмови й притчі, сказані в цей день в Єрусалимському храмі: про податок кесарю, про воскресіння мертвих, про Страшний суд і кінець світу, притчі про десять дів і таланти. В притчах зображується неочікуване пришестя Господа (притча про десять дів) і праведність суду Божого (притча про таланти).

У Велику середу – згадується євангельська подія, коли рада первосвященників і книжників вже вирішила взяти Христа і вбити Його, в селищі Витанія у домі Симона прокаженого, де зупинився в ніч на середу Ісус, одна “грішниця” вилила дорогоцінне миро на Його голову. Тут же в душі Юди народився намір видати беззаконній раді Вчителя. Тому в богослужіннях середи прославляється “грішниця” і засуджується зрада Юди.

Читайте також  “Київcтар” попеpедив пpо важливі змiни – бyде відключено вcіх. Пpо яку пoслугу мова

У Страсний четвер в богослужіннях згадуються чотири важливі події з життя Спасителя: Тайна вечеря, на якій Господь встановив Таїнство Святої Євхаристії – Причастя Його Тіла і Крові; вмивання ніг ученикам на знак глибокого смирення і любові до них, а також як повчання всім християнам не шукати влади один над одним, а слугувати один одному; молитва в саду Гетсиманському; зраду Христа Юдою.

“Ввечері Страсного четверга у храмах відбувається богослужіння, під час якого читаються 12 уривків з Євангелія про Страсті Христові. Страсний четвер також називають «Чистим», бо з цього дня починаються особливі приготування до святкування Пасхи – віряни очищають житло від бруду, а також починають пекти паски та фарбувати великодні писанки.”

У Велику п’ятницю Церква згадує неправедне осудження Синедріоном і Пилатом Господа Ісуса Христа, Його страждання, розп’яття на хресті, смерть і погребення, зшестя в ад для сповіщення там перемоги над смертю і визволення душ, які з вірою чекали Його пришестя, а також введення розбійника в Рай. В цей день, який є особливо суворим постовим днем року. Літургія цього дня не звершується. У храмах урочисто виносять для поклоніння Плащаницю.

Богослужіння Великої суботи присвячено спомину про перебування Ісуса Христа у гробі й нарешті, про воскресіння Спасителя з гробу.

“Приписи і традиції, які мають церковне значення, ми розказали вище. Також у певних регіонах можуть бути народні традиції, але вони назагал не несуть церковного значення. Зрештою усі народні та побутові традиції важко перелічити. Особливості звершення посту в Церкві не мають особливої території, вони призначенні для усіх вірних, де б вони не знаходилися у різних куточках світу.”

Читайте також  На кордоні впіймали прикарпатців, які намагалися втекти з України

Сьогодні через різні причини ми не можемо так строго постити, як постили колись наші предки, але й над нами тяжить обов’язок духовного посту, боротьби з нашими гріхами й злими нахилами, обов’язок молитви, практики чеснот та добрих діл.

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

РЕКЛАМА:

Джерело.