Те, про що в Калуші говорили роками, вирішили за п’ять хвилин одним рішенням. У місті офіційно більше немає автобусної станції на вулиці Пушкіна. Міська рада розірвала договір з автотранспортним підприємством, яке орендувало землю, і дала місяць на те, щоб забрати з ділянки встановлені там платформи, вказівники і навіть кіоск. Але чи означає це, що на Пушкіна більше не буде маршруток, ділянка перестане бути схожою на смітник, місто нарешті отримає повноцінний вокзал, а пасажири – квитки? Над цими питаннями нині роздумують і пасажири, і міська влада.
Автостанції як такої на вулиці Пушкіна ніколи й не існувало. За документами, тут на 0,12 га землі, яку орендує ПрАТ «Калуське АТП», розміщена тимчасова автобусна зупинка. Договір оренди був підписаний ще в 2005 році, його кілька разів продовжували, щоразу дискутуючи про доцільність такого рішення. З одного боку, така зупинка створює чимало проблем: від ускладнення дорожнього руху до появи постійного сміття довкола й відсутності елементарного благоустрою. З іншого боку, це місце географічно дуже зручне для пасажирів як міських, так і районних маршрутів, пише ГК.
Депутати вирішили
Проектом рішення, який винесли на розгляд депутатів Калуської міськради, пропонувалося продовжити термін оренди земельної ділянки до 2023 року, тобто на чергових п’ять років. Утім, з’ясувалося, що частину землі автотранспортне підприємство віддає у суборенду й отримує від того прибуток. Натомість уже кілька років на так званій автостанції не оновлюють ані розклади руху, ані будь-які інші інформаційні джерела. Зникла й квиткова каса. Тож пасажири роками їздять без квитків, а рейси взагалі ніхто не контролює.
Єдиним аргументом за продовження договору оренди було хіба те, що місто за оренду землі отримує прибуток. Як зауважила депутатка Ольга Єланіна, йдеться приблизно про 39 тис. грн. на рік. «Але скільки там проблем при цьому створено!» — наголосила вона, додавши, що зупинку треба нарешті впорядкувати, а договір усе ж розірвати.
Депутати висловили думку, що повноцінна автостанція, а відтак і «стартова точка» для автобусів має бути на вокзалі, а на вул. Пушкіна всі рейси можуть зупинятися на потрібний для посадки-висадки пасажирів час. Депутат Володимир Павлів запропонував ще одне зручне, на його думку, місце — кут вулиць Ринкової та Об’їзної (від вул. Пушкіна це приблизно в межах кілометра — авт.).
Такий варіант вже в Калуші обговорювався раніше, але в місті досі не відремонтована об’їзна дорога, а відтак з потенційною автостанцією буде дуже проблемне транспортне сполучення. Щодо розміщення автостанції на вокзалі — питання теж дискусійне. Залізничний та автовокзал у Калуші, як відомо, на околиці міста, і більшості пасажирів добиратися туди — це витрачати зайві кошти і час.
Зрештою, куди саме перенести автостанцію, депутати довго не дискутували. Зійшлися лише на тому, що АТП має найближчим часом забрати з земельної ділянки, яка належить місту, платформи, поручні тощо. Демонтувати доведеться і хлібний кіоск, який встановили без погодження з міськрадою.
«Впродовж місяця всі тимчасові споруди мають бути знесені, — повідомив начальник земельного відділу Калуської міськради Володимир Мельник. — Орендар у нас один, а те, що там ще хтось поставив тимчасові споруди, то це незаконно, бо міська рада мала дати згоду на суборенду. Якщо це не буде зроблено добровільно, то в нас є комісія з демонтажу. Демонтуємо самі і виставимо їм відповідний рахунок». При цьому ті кіоски, власники яких мають всі необхідні документи, залишаться.
Наразі без змін
Рішення депутатів у Калуському АТП називають необдуманим. Не подумали, насамперед, про пасажирів, каже директор підприємства Іван Стасюк. Адже люди роками користуються цією зупинкою.
«З вокзалу на Франківськ їхати – це додаткових 20 хвилин часу і додаткові гроші. Зручно це буде калушанам? Спитав хто-небудь думку людей? Так, деякі наші міські депутати мають своє бачення, може, навіть свої плани на ту земельну ділянку. Але я хочу нагадати, що там ідуть комунікації, тому збудувати там все одно нічого не можна», — каже Стасюк.
За його словами, нині з вул. Пушкіна кожні 7-10 хв. відправляється автобус на Івано-Франківськ. Але, крім АТП, автостанцію використовують й інші перевізники.
«У бюджет міста АТП загалом платить 678 тис. грн. на рік, в т.ч. оті 39 тисяч, про які йшлося на сесії. Також ми платимо за нерухомість, за вивіз сміття. Нам пропонують ще касу поставити. А це чотири касири до штату, касовий апарат та інші витрати. Але найголовніше, автостанція – не сертифікована. А це означає, що продавати квитки ми там просто не можемо», — наголошує керівник автотранспортного підприємства і додає, що загалом він виконає будь-яке рішення міськради.
3 грудня Іван Стасюк направив звернення на ім’я міського голови Ігоря Матвійчука з проханням винести питання щодо продовження договору оренди земельної ділянки на розгляд сесії ще раз. У документі акцентовано, що підприємство тривалий час орендує цю землю і вчасно за неї платить, забезпечує вивіз сміття та роботу туалету.
Тим часом на вул. Пушкіна поки що — жодних змін. У понеділок вранці тут було досить людно. Автобуси відправлялися один за одним у напрямку Івано-Франківська, Рогатина, кількох сіл району та Львівщини. На хлібному кіоску — розклади руху, але люди кажуть, що вони застарілі. Графік і справді вже поржавів та місцями затерся, але до нього ніхто і не підходить. Старші люди, особливо ті, хто їде у села, про рішення калуських депутатів здебільшого ще не чули. Молоді — уже в курсі.
«Я сьогодні пізніше їду, бо відпросилася з першої пари, а зазвичай до Франківська мені треба дістатися до восьмої години ранку. Виїжджаю звідси о сьомій. Якщо треба буде ще до вокзалу добиратися, то, мабуть, ще раніше треба буде вставати і виїжджати. Дуже б не хотілося цього», — каже дівчина, яка назвалася Мар’яною.
«Якщо нас звідси виженуть, то єдиний, хто виграє в цій ситуації, – це нелегальні перевізники, які й так забирають пасажирів. Їх тут стане ще більше, бо людям не так легко буде звикнути доїжджати до вокзалу», — міркує один із водіїв.
Водночас кілька людей досить впевнено сказали, що вітають ініціативу міської ради. Мовляв, хаос і безлад, який тут не вдається подолати роками, рано чи пізно має скінчитися. «Ви подивіться, що робиться на дорозі! Автобуси розвертаються, де їм зручно, машинами дехто під’їжджає прямо на платформу, там пасажири перебігають дорогу… Та це жах! На що схожа вулиця? Довкола сміття і безлад! Я вважаю, що центральна вулиця міста — не для автостанції», — категорично висловилася одна з жінок, слова якої підтримали ще кілька людей.
Загалом можна стверджувати, що в місті знайдеться достатньо і противників, і прихильників перенесення автостанції. Щодо мешканців району, ситуація більш однозначна: для них це все ж, скоріше, незручність. Утім у міській раді Калуша стверджують, що наразі прийнято лише початкове рішення. Які будуть подальші кроки — ще подумають. Ймовірно, що зупинка на вул. Пушкіна залишиться і всі, хто захоче з неї їхати, матимуть таку можливість. Змінять просто саму організацію руху, тобто перенесуть відправну точку рейсових автобусів. Куди саме — ще вирішуватимуть.
Тетяна КІНДЮХ
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook