За словами організатора фестивалю Тараса Лялика, ідея свята походить від мармулядової пожежі, яка сталася 28 вересня 1868 року в тодішньому Станиславові.
Яблука чистять дві жінки. Кажуть, є сім величезних мішків, всього буде 300 літрів повидла.
“Казан підпалять, коли всі яблука будуть почищені й порізані, аби мармуляда зварилася рівномірно й мала однаковий смак. Варитиметься вона десь 12 годин”, – додають жінки.
Вони обіцяють, буде дуже смачно. Повидлом частуватимуть безкоштовно всіх охочих.
Яблучна мармуляда буде готова вже у неділю, 16 жовтня, зазначають організатори, і запевняють: пожежі не трапиться, бо є рятувальники, які стежитимуть за процесом.
Окрім повидла, на “Станиславівській мармуляді” можна буде скуштувати медове вино і різні смаколики. Щоправда, за них уже доведеться платити.
Довідка. Під час мармулядової пожежі вигоріла чверть міста. Назва пожежі пов’язана із кулінарним смаком однієї мешканки, яка у подвір’ї кам’яниці на Липовій, 224 (район сучасної Шевченка, 26) готувала мармуляду (повидло). Замість пильно стежити за багаттям, господиня пішла потеревенити із сусідкою. Подув сильний вітер, який підхопив жаринки і поніс їх на дах. Тоді дахи були не лише дерев’яні, а ще й просочені нафтою, аби не протікали під час дощу.
Через годину все середмістя охопив вогонь. Пожежа прокотилася сучасними вулицями Шевченка, Бачинського, Незалежності, Мельничука, Гаркуші, Грушевського, Вічевим майданом і площею Ринок. Найдальше вогонь дійшов до вокзалу, але залізничники змогли відстояти колійовий палац. Проте повністю згоріли 260 будинків, впала ратуша та сильно постраждав вірменський костел. Загальні збитки склали мільйон ринських злотих, що було величезною сумою для тих часів. Але завдяки вмілим діям бургомістра Ігнація Камінського, державним позикам і лотереям місто відбудувалось.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook